DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Zadaniem fotografa ślubnego jest uwiecznienie wszystkich wspaniałych momentów i emocji, chwil pełnych wzruszeń i szalonej zabawy. Wybór fotografa, który w doskonały sposób poradzi sobie z tym zadaniem nie należy do najprostszych. Warto jednak poświęcić czas, porównać kilka portfolio i wybrać fachowca, którego poczucie estetyki jest nam najbliższe. Na jakie kwestie w szczególności warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Jak zacząć szukać dobrego fotografa na ślub?

Przede wszystkim zacznijcie od ustalenia Waszych oczekiwań, przemyślcie jak powinien wyglądać Wasz reportaż ślubny i jaki budżet możecie przeznaczyć na wynajem fotografa weselnego.

Następny krok to porównywanie ofert fotografów weselnych. Warto przeprowadzić research wśród znajomych i dokładnie porównać oferty oraz portfolio, które dostępne są Internecie. W wielu portalach ślubnych dostępne są bazy ogłoszeń, w których prezentują się fotografowie z każdego zakątka Polski – możemy przeanalizować efekty ich pracy, ceny usługi, a także przeczytać opinie nowożeńców, którzy już skorzystali z usług danego fotografa.

Na co zwrócić uwagę?

Na co w szczególność warto zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert? Przede wszystkim na estetykę i jakość zdjęć, ale również na cenę wynajęcia fotografa weselnego i na to, co dokładnie wliczone jest w koszt usługi. Dobrze też przeczytać opinie poprzednich nowożeńców.

 • Portfolio fotografa

Jak już wspomnieliśmy, priorytetem jest portfolio fotografa, wszystkim narzeczonym podpowiadamy, że dobrze ocenić zarówno estetykę zdjęć, jak również ich jakość oraz to, czy tworzą one spójny, ciekawy reportaż ślubny. Najlepiej, jeśli portfolio zawiera zarówno zdjęcia w świetle naturalnym, jak i sztucznym, w słońcu i w deszczu, dzięki temu zobaczymy, jak fotograf radzi sobie w różnych warunkach.

 • Zdjęcia z przygotowań Panny Młodej i Pana Młodego

Przygotowania pary młodej to pierwsza i bardzo ważna części reportażu ślubnego. Zazwyczaj na pierwszych zdjęciach widzimy pannę młodą, która zakłada podwiązkę czy poprawiającego muchę pana młodego. Następnie pojawiają się zdjęcia z błogosławieństwa pary młodej. Podczas oglądania portfolio zwróćcie uwagę czy wszystkie najważniejsze czynności zostały uwiecznione.

 • Zdjęcia ze ślubu

Kolejna część reportażu to zdjęcia ślubne. Doświadczony fotograf doskonale wie, w jaki sposób uwiecznić chwile przysięgi małżeńskiej czy wymiany obrączek. Istotnym momentem jest też wyjście świeżo upieczonych małżonków z kościoła – tutaj również nie może zabraknąć ciekawych ujęć.

 • Zdjęcia z zabawy weselnej

W portolio fotografa musi znajdować się sporo zdjęć z zabawy ślubnej. Para młoda powinna mieć fajne zdjęcie z każdym z gości – istotne, by takie zdjęcia nie były pozowane i nudne, oceńcie, jakie pomysły na tego typu fotografie ma fachowiec.

 • Zdjęcia z sesji ślubnej

Sesja ślubna w plenerze musi być wyjątkowa! Zobaczcie czy zdjęcia, które zawiera portolio fotografa są ciekawe i oryginalne, czy fotograf ma fajne pomysły na różnego typu ujęcia oraz czy na zdjęciach są wykorzystywane różne akcesoria, na przykład balony czy tabliczki z różnymi napisami.

 • Doświadczenie

Doświadczenie jest ważne, fotograf z kilkuletnim stażem doskonale wie, co zrobić, by zdjęcia wyglądały naprawdę ciekawie i były dobrej jakości, wie też jakie ujęcia całkowicie się nie sprawdzają. Oczywiście zdarzają się wyjątki, gdy fotograf z wieloletnim doświadczeniem ma dużo mniejsze umiejętności niż osoba, która stawia w branży pierwsze kroki. Najlepiej więc umówić się z fotografem na przykład na sesję narzeczeńską i sprawdzić jak Wam się razem pracuje i jakie są efekty współpracy.

 • Cena

Koszt związany z wynajęciem fotografa na wesele może być różny, za fotografa możemy zapłacić zarówno 2000, jak i 3000 czy 5000 zł. Najlepiej, jeszcze przed spotkaniem z wybranymi fotografami, ustalić budżet jaki możemy przeznaczyć na ten cel, a podczas spotkania z fachowcami dokładnie omówić, co jest wliczone w cenę.

Czytaj więcej...  Czym kierować się przy wyborze biżuterii ślubnej?

Przedział cenowy fotografii ślubnej

przedział cenowy fotografii ślubnej

Po porównaniu ofert fotografów z różnych części Polski możemy wyróżnić konkretne przedziały cenowe:

 • Około 2500 zł zapłacimy za usługi fotografa, który stawia w branży pierwsze kroki i nie dysponuje zbyt rozbudowanym portfolio.
 • od 2500 do 3500 zł – taka jest cena wynajęcia fotografa ślubnego, który może już pochwalić się doświadczeniem, umiejętnościami i ciekawym portfolio.
 • od 4000 – 6000 zł – tyle zapłacimy za fotografa, który doskonale radzi sobie w każdych warunkach, ma rozbudowane portfolio, lata doświadczenia na koncie i wiele pomysłów na ciekawe zdjęcia.
 • 6000 zł i więcej – znajdziemy również fotografów, którzy dysponują drogim, w pełni profesjonalnym sprzętem, fachowców inwestujących w różnego rodzaju nowinki, dzięki którym zdjęcia, niezależnie od pogody i rodzaju oświetlenia, są naprawdę estetyczne i piękne. Koszt wynajęcia takiego fotografa może przekroczyć nawet 6000 zł.

Ile kosztuje fotograf na wesele ?

Ile kosztuje fotograf na wesele? Podanie jednoznacznej odpowiedzi jest bardzo trudne, ponieważ przedział cenowy jest dość duży. Cena zależy od kilku czynników, między innymi takich, jak:

 • doświadczenia fotografa
 • umiejętności fotografa
 • sprzęt, na jakim pracuje fachowiec

Ponadto, ceny są zróżnicowane w zależności od tego czy fotograf pracuje sam, czy z pomocnikiem, jak również od czasu pracy fotografa – najczęściej fotograf kończy pracę po oczepinach, ale zdarzają przypadki, gdy para młoda chce, aby fotograf został dłużej, wtedy cena jest wyższa.

Kolejne czynniki wpływające na cennik fotografii ślubnej to: liczba zdjęć, jaką fotograf ma dla nas wykonać, rodzaj i wielkość albumu bądź fotoksiążki, które dla nas przygotuje, liczba odbitek.

Podkreślamy, że dobrze dokładnie przemyśleć swój wybór, warto zapłacić kilka złotych więcej i cieszyć się pięknym reportażem ślubnym. Działa to również w drugą stronę – jeśli dysponujecie ograniczonym budżetem, wynajem fotografa ślubnego za 7000 zł jest średnim pomysłem. Podpowiemy, że nowożeńcy najczęściej decydują się na wynajem fotografa za około 3000-4000 zł.

Fotograf na wesele

Koszt związany z wynajęciem fotografa na wesele różni się też w zależności od województwa czy wielkości miasta.

 • Województwo wielkopolskie – 3000-3500 zł
 • Województwo mazowieckie – 3500-6000 zł
 • Województwo opolskie – 2500-4000 zł
 • Województwo zachodnio-pomorskie – 2000-4000 zł
 • Województwo warmińsko-mazurskie – 2500-4000 zł

Pakiety ślubne w niższej cenie

Często fotografowie oferują kompleksowe pakiety w korzystniej cenie. Standardowy pakiet zawiera takie usługi, jak:

 • sesja narzeczeńska
 • reportaż ślubny – przygotowania pary młodej i błogosławieństwo, ceremonia ślubna, wesele
 • sesja plenerowa

Zazwyczaj cena całego pakietu u jednego fotografa jest bardziej korzystna niż wynajęcie kilku fotografów.

Czy warto oszczędzać na fotografie ślubnym?

Ślub i wesele to spory wydatek i często para młoda szuka sposobów na obniżenie kosztów. Czy wynajęcie fotografa, który oferuje niższą cenę za swoje usługi jest dobrym pomysłem? Tak, ale tylko wtedy, gdy nie mamy wątpliwości, co do umiejętności fotografa. Dobrze jest umówić się na sesję narzeczeńską i sprawdzić zarówno umiejętności fachowca, jak również to, czy dobrze czujemy się w jego towarzystwie.

Podsumowanie

reportaż ślubny - cennik

Jak już wspomnieliśmy, reportaż ślubny to pamiątka na całe życie. Warto więc przy wyborze fotografa zwrócić uwagę nie tylko na cenę jego usług, ale przede wszystkim na umiejętności i poczucie estetyki. Pamiętajcie też, aby omówić szczegóły współpracy, na przykład to, w jakiej formie dostaniecie zdjęcia – najczęściej jest to album lub fotoksiążka, jak długo fotograf będzie pracował czy kiedy otrzymamy fotografie.

Powodzenia!

Dodaj komentarz