DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Góralskie wesele tradycjeŚlub i wesele w góralskim stylu nazywane są godami. Góralskie wesele różni się od wesel organizowanych w innych częściach kraju – jest bardzo huczne, trwa kilka dni, towarzyszy mu wiele góralskich tradycji, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat góralskiego wesela?

Góralskie wesele – zwyczaje i tradycje

  1. Zazierunki – zanim mężczyzna oświadczy się swojej wybrance, prosi osobę zaufaną, na przykład przyjaciela, aby ten udał się do domu jego wybranki na tak zwane zwiady, jeśli swat przyniesie dobre wieści można planować oświadczyny.
  2. Nomówiny – są to oświadczyny. Gdy panna je przyjmie można ustalać szczegóły dotyczące wesela. Pytace zapraszają gości, przygotowywany jest strój dla koni, które zawiozą państwa młodych na wesele.
  3. Wypytowiny – wygłoszenie mowy do pary młodej – zazwyczaj przemawia przyjaciel rodziny, najczęściej jest to mowa o miłości i zaufaniu, która ma charakter moralno-religijny.
  4. W dniu ślubu pan młodu otrzymuje od swojej wybranki białą koszulę i wstążkę. Kobieta stoi odświętnie ubrana i czeka na narzeczonego, dopiero, gdy wręczy mu koszulę zakłada strój ślubny.
  5. Zgodnie z tradycją para młoda do kościoła i na wesele jedzie bryczkami. Do kościoła młodzi jadą osobno, z kościoła na salę weselną razem.

 

Odpowiedni strój Pary Młodej i gości weselnych

strój góralski

Jeśli chodzi o góralskie wesele, to strój państwa młodych znacznie różni się od tego, który jest popularny w innych częściach Polski.

Tradycyjny strój, jaki panna młoda zakłada na góralskie wesele składał się z trzech części, długiej rozkloszowanej spódnicy w kwiaty, koszuli z białym haftem i gorsetu. Strój zdobiony był motywami kwiatowymi – najczęściej haftowano lilie, chryzantemy i maki. Obowiązkowym elementem stroju były oczywiście kierpce, wianek i korale.

Pan młody zakłada spodnie z owczej wełny, płócienną koszulę, kapelusz z piórkiem i oczywiście kierpce. Elementem góralskiego stroju pana młodego jest również pas.

Wesele w górach – niesamowity klimat

Na góralskich weselach zawsze panuje wyjątkowy klimat – piękno gór, stroje zdobione kolorowymi haftami, tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie sprawiają, że przenosimy się w zupełnie inny świat. Na góralskim weselu często bawi się cała wieś, na stołach pojawiają się oscypki, baranina i oczywiście śliwowica, nie brakuje góralskich przyśpiewek, a rytuały przodków są szanowane i przestrzegane.

Czytaj więcej...  Na której ręce nosi się obrączkę?

Góralskie piosenki ślubne

Hej szalała szalała

Hej szalała szalała
Hej rybecka za wodom
Ale jo nie bede, ale jo nie bede
Hej chłopoku za Tobom
Ale jo nie bede, ale jo nie bede
Hej chłopoku za Tobom
Hej szalała szalała
Hej bo jej sie pić chciało
Ale jo nie będę, ale jo nie bede
Hej bo chłopców niemało
Ale jo nie będę, ale jo nie bede
Hej bo chłopców niemało…

Na Pana Młodego:

Świeci, że się świeci na kościele krzyżyk
pamiętaj (imię pana młodego) coś (imię panny młodej) przyrzekł
przyrzekł żeś przyrzekł żeś musisz ją szanować
na każdą niedzielę buciki pucować.
Jakieś się ożenił musisz ją szanować
Wieczorem uścisnąć rano pocałować
Wieczorem uścisnąć żeby z tobą spała
Rano pocałować by śniadanko dała
Ach mój panie młody racz ty mnie wysłuchać…

Na Pannę Młodą:

Byłaś młodą panną, a teraz żeś nie jest
Bo cię stare baby zapisały w rejestr.
Nie chciałaś (imię Młodej) chleba z masłem jadać
Wolałaś z (imię Młodego) po zaścianki gadać
Jakieś ty (imię panny młodej) w kościele ślub brała
To ci Matka Boska wianek zdejmowała
Czy żeś ty (imię panny młodej) pomarańcze jadła
Żeś ty (imię pana młodego) do serduszka wpadła
Do serduszka wpadła szła żeś koło dwora
Dostałaś (imię pana młodego) jakby dyrektora

 

Cepiny – czym są?

cepiny czym są

Cepiny odbywają się na weselu, jest to moment, w którym młodzi oficjalnie żegnają się ze stanem wolnym. Podczas cepin z głowy panny młodej zdejmowany jest wianek, kobieta zakłada chustę – „kaźmierkulę“. Taka chusta zazwyczaj wykonana jest z wełny. Z kapelusza pana młodego zdejmowane jest pióro, odczepiają je druhny, następnie pan młody musi wykupić swój kapelusz. Wszystkiemu towarzyszą wesołe przyśpiewki.

 

Podsumowanie

Jak widać, na góralskim weselu nie sposób się nudzić, właśnie dlatego coraz więcej par, w tym również gwiazd i celebrytów, decyduje się właśnie na gody. Wesele w góralskim stylu z pewnością na długo zapisze się w pamięci Waszej, jak również każdego z gości weselnych.

Już teraz nowożeńcom życzymy wszystkiego, co najlepsze i wspaniałego, hucznego góralskiego wesela!

 

Dodaj komentarz