DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Jak wesele to oczepiny, a jak oczepiny to konkursy! Na żadnym weselu nie powinno zabraknąć ciekawych konkursów, w których udział będą brali zarówno państwo młodzi, jak również zaproszeni goście. Co ważne, konkursy powinny być zabawne, oryginalne i ze smakiem. Poniżej kilka wskazówek, jakie konkursy weselne warto przygotować dla swoich gości.

 

Jak zaplanować konkursy weselne?

Warto postarać się o to, by konkursy był naprawdę fajne i wywołały mnóstwo pozytywnych emocji.  Dobrze jest wszystko dokładnie zaplanować.

 1. Konsultacje z dj-em, wodzirejem lub orkiestrą

Osoba, która będzie odpowiedzialna oprawę muzyczną oraz organizację konkursów z pewnością dysponuje długą listą różnego typu zabaw i konkursów. Na spotkaniu warto omówić tę kwestię. Dj  doskonale wie, które z konkursów cieszą się dużym powodzeniem i pomoże nam wybrać te najlepsze. 

 1. Akcesoria i rekwizyty

Gdy już mamy wybrane konkursy, dokładnie przemyślmy czy potrzebne są do nich jakiekolwiek akcesoria, na przykład opaski na oczy, śmieszne stroje i tak dalej.

 1. Nagrody

Jak konkursy to również nagrody. Zazwyczaj wygrany otrzymuje flaszkę, ale można przygotować bardziej kreatywne upominki, na przykład bezprzewodowy odkurzacz – zmiotkę i szufelkę.

 

1. Konkursy weselne z udziałem Państwa Młodych

Konkursy weselne dla Państwa młodych

To państwo młodzi są gwiazdami wesela, obowiązkowo więc powinny pojawić się zabawy i konkursy, w których  będą brać udział nowożeńcy.

 1. Quiz – Konkurs weselny

Para młoda siada plecami do siebie, każde z nowożeńców otrzymuje po dwie kartki, panna młoda kartki z napisami JA, ON, a pan młody JA, ONA. Zadaniem nowożeńców jest odpowiadanie na pytania przez podniesienie odpowiedniej kartki do góry. Pytania mogą brzmieć:

 • Kto będzie wynosił śmieci?
 • Kto kogo zaprosił na pierwszą randkę?
 • Kto będzie trzymał pieniądze?
 • Kto jest większym leniuchem?
 • Kto ma lepszych teściów?

Dzięki takiej zabawie małżonkowie mogą sprawdzić, ile o sobie wiedzą i, jakie plany na wspólne życie po ślubie na druga połówka.

 1. Chłopiec czy dziewczynka – Konkurs weselny

Jaką płeć będzie miało pierwsze dziecko pary młodej? Dzięki jednej z weselnych zabaw można to łatwo sprawdzić. Zabawa trwa kilka sekund. Młodzi siadają na krzesłach i są zwróceni do siebie plecami. Gdy pada pytanie, jaką płeć będzie miało pierwsze dziecko, każde z małżonków musi odwrócić głowę w prawą lub w lewą stronę. Jeśli oboje  odwrócą się w tę samą stronę będzie to chłopiec, jeśli w przeciwną, dziewczynka.

 1. Przysięga na wesoło – Konkurs weselny

Młodzi siadają obok siebie i składają sobie przysięgę, ale przysięgę na wesoło. Dj przygotowuje pęk balonów, w których znajdują się karteczki ze słowami przysięgi, mogą to być:

 • Zawsze z uśmiechem będę witać teściów
 • Codzienne sprzątanie będzie dla mnie przyjemnością
 • Chętnie będę wydawać Twoje pieniądze
 • Będę gotować smaczne obiadki

Młodzi po kolei przebijają balony i czytają tekst umieszczony na karteczce.

 

 1. Szukanie panny młodej – Konkurs weselny

Na pana młodego czeka trudne zadanie, musi on znaleźć pannę młodą! Do zabawy zaangażowane są inne panie, które ustawiają się z rzędzie, wśród nich jest oczywiście panna młoda.

Pan młody ma zawiązanie oczy i po kolei dotyka dłonie wszystkich kobiet, jego zadaniem jest rozpoznanie dłoni swojej małżonki.

 1. Jabłko

Zabawa, która pokaże, czy para młoda jest zgranym zespołem. W tej zabawie pan młody ma zasłonięte oczy. Panna młoda trzyma na nitce jabłko i instruuje swojego małżonka, w taki sposób, by jak najszybciej zjadł owoc. Oczywiście dj odmierza czas.

 

2. Konkursy weselne z udziałem gości

Konkursy weselne z udziałem gości

 1. Taniec z gwiazdami – Konkurs dla gości
Czytaj więcej...  Ślub humanistyczny od A do Z

Do zabawy potrzebne są chętne pary. Każda z par losuje styl tańca, który zaprezentuje podczas konkursu, mogą to być:

 • Rock’n’Roll
 • Polka
 • Twist
 • Cza-cza
 • Tango

Po lasowaniu, każda z par po kolei prezentuje swój taniec, a jury – najczęściej para młoda, przyznaje punkty. Dodamy tylko, że uczestnikom nigdy nie brakuje kreatywności.

 1. Taniec z „majteczkami” – Konkurs dla gości

 To kolejny konkurs dla par. Panowie zakładają przebrania – śmieszne galoty, i tańczą ze swoimi partnerkami. Gdy muzyka przestaje grać, mężczyźni zdejmują galoty, a zakładają je kobiety. Odpada para, która zrobi to najwolniej. Następnie znów zaczyna grać muzyka, a gdy przestanie, galoty zakładają panowie i odpada kolejna najwolniejsza  para.

 1. Krzesła – Konkurs dla gości

Konkurs stary jak świat, a nadal uwielbiany przez gości weselnych. Krzesła ustawiane są w kółko, a uczestnicy chodzą obok nich w rytm muzyki. Gdy muzyka przestaje grać, trzeba jak najszybciej usiąść na krześle. Cały dowcip tkwi w tym, że krzeseł jest mniej niż uczestników. Osoba, która nie usiądzie odpada, odstawiane jest też jedno krzesło. Wygrywa gość, który usiądzie na ostatnim krześle.

 1. Świstak – Konkurs dla gości

Mamy dwie drużyny, które siadają naprzeciwko siebie. Każda para, w której są osoby z przeciwnych drużyn, ma do wykonania zadanie, na przykład trzeba jak najszybciej napompować balon, zjeść banana, wypić szklankę wody i tak dalej. Wygrywa drużyna, która wszystkie zadania wykona jako pierwsza.

 1. Karaoke – Konkurs dla gości

Przy karaoke każdy świetnie się bawi. Uczestnicy dobrani w pary bądź w grupy losują piosenkę, a następnie prezentują swojej zdolności muzyczne. Wygrywa para, która zbierze największe oklaski.

 

Polecane zabawy na oczepiny

Polecane zabawy na oczepiny

 1. Taniec odbijaniec – Konkurs na oczepiny

To zabawa, która każdego  wyciągnie na parkiet. Goście robą duże koło, a w środku tańczy para młoda. Wszystkie panie po kolei muszą zatańczyć z panem młodym, mężczyźni z panną młodą, oczywiście na zasadzie odbijanego.

 1. Kankan – Konkurs na oczepiny

Goście ustawiają się w rzędzie, w rzędach lub w kole i obejmują osoby stojące obok, gra muzyka, a goście tańczą znanego wszystkim kankana.

 1. Pociąg – Konkurs na oczepiny

Któż z nas nie zna piosenki Jedzie pociąg z daleka – nie może jej zabraknąć na żadnym weselu. Goście tworzą długi pociąg, a lokomotywą są państwo młodzi, którzy kogą wywieźć gości dosłownie wszędzie.

 1. Urodziny – Konkurs na oczepiny

Goście siedzą przy stole, gra skoczna muzyka, w której po kolei wymieniane są miesiące. Każdy z gości wstaje, gdy wymieniany jest miesiąc, w którym się urodził i pije kieliszeczek – w zależności od preferencji wódeczki, wina, wody, soku.

 1. Zabawa integracyjna – Konkurs na oczepiny

Goście ustawiają się w dwa koła – w środku wszystkie panie, na zewnątrz panowie. Koła kręcą się w rytm muzyki, gdy muzyka przestaje grać, panie odwracają się i tańczą z panem, naprzeciwko którego stoją. Wszystko powtarza się kilka razy.

 

Co zrobić, aby zabawa była udana?

Powiemy krótko – zadbać o dobrą oprawę muzyczną, przygotować fajne konkursy z klasą – takie, które nikogo nie zażenują i przeprowadzić kilka zabaw, które zintegrują gości. Podpowiemy też, że ostatnimi czasy do lamusa odchodzą zabawy i konkursy, w których uczestnicy muszą pić alkohol, choć wcale nie mają na to ochoty.

 

Podsumowanie

Podsumowując, warto dokładnie omówić z dj-em konkursy i zabawy weselne, zarówno te dla państwa młodych, jak również dla  gości weselnych i zadbać o to, by były naprawdę fajne i by mogły brać w nich udział osoby w każdym wieku.

 

Dodaj komentarz