DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Wesela bezalkoholowe należą do rzadkości, na ogromnej większości przyjęć weselnych pojawiają się różnego typu trunki. Zakup alkoholu jest jedną z ważniejszych kwestii, o które muszą zadbać narzeczeni, ponadto, jest to wydatek, który w znacznym stopniu obciąża budżet. Zrozumiały jest więc fakt, że narzeczeni porównują oferty, odwiedzają hurtownie i sklepy i szukają najkorzystniejszej oferty. Niestety, gdy uda im się zakupić alkohol w korzystnej cenie, pojawia się inny problem – korkowe, które może wygenerować spore koszty. Czym jest opłata korkowa? O tym przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Czym jest korkowe?

czym jest korkowe?

Czym jest korkowe? Już wyjaśniamy. Korkowe na weselu to opłata, którą państwo młodzi muszą uiścić za każdą otwartą butelkę alkoholu w lokalu, w którym odbywa się wesele. Opłata korkowa dotyczy wszystkich alkoholi, które pojawią się na weselu, zarówno wódki, jak i wina czy szampana. Mówiąc najogólniej, jest to opłata, jaką trzeba ponieść za wstawienie do restauracji własnego alkoholu.

Na całe szczęście nie wszystkie restauracje wymagają opłaty korkowej, a w przypadku tych, które żądają takiej opłaty, stawki są naprawdę różne i wahają się od 2 do nawet 15 zł. Opłata w wysokości 10 czy 15 złotych od każdej otworzonej butelki alkoholu może znacznie podnieść koszty wynajęcia sali weselnej.

Jeśli więc zależy nam na minimalizacji kosztów wesela, koniecznie zróbmy research na temat opłaty korkowej w różnych restauracjach i uwzględnijmy tę kwestię, gdy będziemy porównywać oferty.

Jak działa korkowe?

Jak działa korkowe? Tutaj wszystko zależy od konkretnej restauracji, lokale honorują różne sposoby obliczania opłaty korkowej.

 • Opłata od gościa weselnego – w takim przypadku kwota narzucona przez lokal mnożona jest przez liczbę pełnoletnich gości weselnych. Jeśli organizujemy wesele, na którym bawić będzie się 100 pełnoletnich osób, a opłata korkowa wynosi 5 zł, łącznie zapłacimy 500 złotych.
 • Opłata od wstawionego alkoholu– w tym przypadku opłata korkowa mnożona jest przez liczbę butelek wódki, jeśli opłata wynosi 8 zł, a my zakupiliśmy 80 butelek wódki, łączna opłata korkowa wyniesie nas 640 zł.
 • Opłata od otwartej butelki – bywa również tak, że młodzi płacą tylko za otwarte butelki alkoholu. Liczona jest liczba wstawionych do restauracji butelek, a po zakończonym przyjęciu liczba butelek otwartych. Wszystko jest sumowane, a liczba otwartych butelek jest mnożona przez ustaloną kwotę, załóżmy, że będzie to 10 złotych. Posłużmy się przykładem – młodzi wstawiają do restauracji 150 butelek alkoholu, po przyjęciu zostaje 20 nieotwartych butelek, a co za tym idzie, 130 butelek zostało otwartych. 130 mnożymy więc przez 10, opłata korkowa wynosi 1300 złotych.
 • Stała opłata – zdarzają się również sytuacje, gdy restauracja ustala stałą kwotę za wstawienie alkoholu. W takim przypadku, niezależnie od liczby gości i zakupionych butelek alkoholu, młodzi muszą zapłacić na przykład 500, 800 czy 1000 złotych.
Czytaj więcej...  Czym kierować się przy wyborze biżuterii ślubnej?

Wysokość opłaty korkowej od wstawionej butelki czy od jednego pełnoletniego gościa może być różna, ceny wahają się od 2 do 15 złotych. Taka sama sytuacja dotyczy stałych opłat przedział jest bardzo duży – od 300 do nawet 1500 złotych.

Opłata korkowa na weselu

Opłata korkowa na weselu

Jak już wspomnieliśmy, korkowe nie zawsze jest wymagane. Zazwyczaj opłaty korkowej żądają restauracje, które w swojej ofercie mają alkohol. W momencie, gdy młodzi nie chcą zakupić alkoholu w lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie weselne, zmuszeni są w jakiś sposób zrekompensować to danej restauracji, czyli zapłacić korkowe. Dobrze jest dokładnie wszystko obliczyć i sprawdzić, jakie rozwiązanie będzie bardziej korzystne. Już wszystko tłumaczymy.

Koszt zakupu 0,5 litra czystej wódki w restauracji może wynosić 32 złote, oczywiście w hurtowni lub w sklepie taki sam alkohol kupimy za mniejsze pieniądze, na przykład za 25 złotych. Przy weselu organizowanym dla 100 osób i założeniu, że chcemy zakupić 0,5 litra alkoholu dla każdego gościa sprawa wygląda następująco:

 • 32 x 100=3200
 • 25×100=2500

Teoretycznie bardziej opłaca się samodzielny zakup alkoholu. Jeśli jednak restauracja będzie wymagała opłaty korkowej kalkulacja może być zupełnie inna. Sprawdźmy!

 • Załóżmy, że opłata korkowa w restauracji wynosi 5 złotych od otwartej butelki. W takiej sytuacji do naszych 2500 będziemy musieli doliczyć 500, co da rachunek równy 3000. Nawet po zapłaceniu opłaty korkowej bardziej opłaca się samodzielny zakup alkoholu.
 • Jeśli jednak opłata korkowa wyniosłaby nas 10 zł, lepszym rozwiązaniem będzie zakup alkoholu w restauracji. Policzmy: 2500 + 1000 zł daje rachunek równy 3500zł.

Ukryte koszty wesela – bądź czujny/a!

Opłata korkowa to jeden z ukrytych kosztów wesela. Nowożeńcy często nie wiedzą o opłacie korkowej i dowiadują się o niej już po zakupie własnego alkoholu, niestety nierzadko są stratni. Narzeczeni powinni dokładnie czytać umowę wynajmu sali, jak również każdą, którą podpisują.

 Na jakie jeszcze ukryte koszty wesele warto zwrócić uwagę?

 • Opłata za krojenie tortu
 • Opłata za roznoszenie soków i napoi
 • Dekoracja sali
 • Zbite naczynia, wazony i wszelkiego typu szkody, jakie powstaną podczas wesela pokrywają młodzi i nie ukrywamy, że stawki są spore, może się okazać, że za zbicie szklanego, niewielkiego wazonu młodzi będą musieli zapłacić np. 100 zł.

Poniżej ciekawy poradnik na temat “Ile kosztuje wesele?” 

Podsumowanie

Ukryte koszty wesela, takie jak opłata korkowa mogą znacznie nadszarpnąć weselny budżet. Warto więc dokładnie przemyśleć, o jakie sprawy warto zapytać menagera restauracji, z którą podpiszemy umowę – koniecznie pamiętajmy o omawianym dziś korkowym.

Powodzenia podczas wielkich przygotowań!

Dodaj komentarz