DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Decyzję o zalegalizowaniu związku podejmuje wiele par. Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie, pełne wzruszeń i pozytywnych emocji. Należy jednak pamiętać, że zarówno ślub, jak i wesele generują koszty – i właśnie na tej kwestii się skupimy. 

 

Ile kosztuje ślub?

Ile kosztuje ślub? Nie można tutaj podać jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od miejsca, w którym odbywa się wesele, od liczby gości i innych kwestii. Za wesele, na którym będzie bawić się 100 osób możemy zapłacić 25000, jak i 40000 – to koszty za wynajęcie sali i menu, osobno doliczyć musimy wydatki na sukienkę i garnitur, fotografa, orkiestrę i dj-a i tak dalej.

 

Koszt organizacji wesela – Cennik

Koszt organizacji wesela

 1. Menu weselne i liczba gości

Cena menu weselnego może być różna, wszystko zależy od tego, ile posiłków przewidujemy podczas wesela i ile porcji mięsa, dodatków skrobiowych i witaminowych, ciasta itd. przewidujemy na jedną osobę.

 • Zazwyczaj państwo młodzi płacą „od talerzyka” – za standardowe menu weselne: zupa lub rosół, ok 3 porcji mięsa na osobę, 1 porcja dodatków skrobiowych i witaminowych, ciasto np. 200 g na osobę, zimne przystawki, 2 kolacje zapłacimy 150-200 zł za osobę, ale spotkamy się też z menu za 350 czy 500 zł od os.
 • Należy tutaj doliczyć również koszt związany z zakupem alkoholu – zazwyczaj 0,5 litra wódki na osobę, standardowe ceny za butelkę 0,5 wódki to 25-50 złotych.
 • Często młodzi nie ograniczają się tylko do wódki, ale kupują jeszcze wino, nalewki. Za butelką wina zapłacimy co najmniej 25-30 zł.
 • Tort weselny – za tort zazwyczaj należy dodatkowo zapłacić ok 250-700zł
 1. Noclegi dla gości

Często nowożeńcy zajmują się także organizacją noclegów dla swoich gości. Tutaj przedział cenowy jest bardzo duży, standardowe ceny  za miejsce noclegowe to około 40 do nawet 120 złotych. Wszystko zależy od standardu pensjonatu, domu noclegowego czy hotelu.

 1. Fotograf i wideo

Niektórzy nowożeńcy decydują się zarówno na fotografa, jak i na kamerzystę, inni tylko na jedną z tych opcji, jak to wygląda cenowo?

a) Fotograf

Trzeba zaznaczyć, że fotografowie się cenią. Za fotografa, który będzie robił zdjęcie podczas przygotowań w domu, w kościele i na sali weselnej do godziny 1 zapłacimy co najmniej 1700 złotych. Cena takiej usługi może jednak wynieść nawet 3200-4000.

b) Kamerzysta

Za usługę wideo zapłacimy ok 2000-4000 tysięcy. Zazwyczaj kamerzysta przygotowuje teledysk ślubny, jest obecny podczas przygotowań w domu, w kościele lub w urzędzie oraz podczas wesela do ok godziny 1-2.

 1. Dj lub orkiestra

Za dj-a zapłacimy 1500-2500 zł, za orkiestrę  natomiast od 1700 do nawet 4500. Należy tutaj też doliczyć posiłki dla osób dbających oprawę muzyczną. Zespoły muzyczne to zazwyczaj 3-4 osoby, więc może to być koszt z rzędu 800zł. W przypadku dj-a zapłacimy tylko za jedną osobę.

 1. Strój dla pary młodej

Panna młoda – strój panny młodej to ok 13% weselnych wydatków:    

 • sukienka dla panny młodej – nowa, standardowe ceny to 1500-3000 zł, używana 500-1000. Oczywiście za sukienkę możemy również zapłacić 5000 czy 10000 zł.
 • Dodatki – biżuteria, welon lub wianek, podwiązka – ok 1500 zł.

Pan młody – stylizacja dla pana młodego to ok 9% wydatków weselnych:

 • garnitur dla pana młodego – 500-1800 , podkreślamy, że to tylko ceny w przybliżeniu, garnitur możemy zakupić też za 3000 czy 5000zł. Inne wydatki, których łączny koszt to, ok 1500zł to, np.
 • mucha
 • spinki
 • obuwie
 • koszula
 1. Obrączki

Obrączki ślubne dostępne są w szerokim przedziale cenowym, wszystko zależy od tego czy chcemy zakupić obrączki srebrne, z białego, żółtego, różowego złota czy tytanowo-wolframowe. Dobrym rozwiązaniem, że też zakup złota, na przykład biżuterii i udanie się do złotnika, który przygotuje obrączki. 

 • Obrączki złote – ok 800-2500 zł
 • Obrączki tytanowo-wolframowe – 300-700 zł
 • Obrączki srebrne – 100-200 zł
 1. Inne

Do wydatków weselnych doliczyć jeszcze musimy:

 • Zaproszenia – 1-4 zł za sztukę
 • Samochód – 400-4000 zł
 • Bukiecik dla panny młodej plus kwiatki butonierki – 200-250 zł
 • Podziękowania dla rodziców – kwestia indywidualna, zazwyczaj ok 200 zł
 • Oprawa florystyczna – 2000-5000 zł
Czytaj więcej...  Oświadczyny a zaręczyny

 

Przykładowe koszty wesele – Szacunki vs Rzeczywiste wydatki

Przykładowe koszty wesele

źródło: https://kobiecefinanse.pl/podsumowanie-roku-2017-cz-i-koszty-slubu-i-wesela/

 

Jak zaplanować budżet weselny?

 1. Sporządźcie listę, na papierze lub w komputerze, w której wymienicie wszystkie czekające Was wydatki. Warto poświęcić na to czas i sprawdzić czy niczego nie pominęliście.
 2. Warto podzielić wydatki na konieczne, na przykład alkohol, suknia ślubna i dodatkowe – drink bar, animator dla dzieci.
 3. Dokładnie policzcie jaką kwotę możecie przeznaczyć na organizację ślubu i wesela. Ustalcie też jakiej kwoty absolutnie przekroczyć nie możecie.
 4. Ustalcie kto za co płaci, możecie podzielić wydatki, na przykład panna młoda – fotograf, pan młody – alkohol. Dokładnie przedyskutujcie, najlepiej z rodzicami, w jakim stopniu możecie liczyć na ich pomoc.
 5. Warto przygotować kalendarz wydatków, dzięki temu będziecie wiedzieć kiedy, ile i za co musicie zapłacić.

 

Kto pokrywa koszty wesela?

Kto pokrywa koszty wesela?

Bywa różne i możliwie są różne kombinacje:

 • Rodzice państwa młodych – często bywa tak, że alkohol kupują rodzice pana młodego, a za salę płacą rodzice panny młodej, pozostałe wydatki według uznania.
 • Zdarzają się sytuację, gdy rodzice państwa młodych nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w kosztach, wtedy para młoda pokrywa wszystkie koszty.
 • Bywa również tak, że rodzice obu stron wręczają młodym na przykład po 10000 i para młoda zajmuje się zagospodarowaniem środków.

 

Ile zapłacimy za ślub kościelny, a ile za cywilny?

 • Ślub kościelny

Koszt mszy ślubnej zależy od konkretnej parafii. Zazwyczaj narzeczeni muszą zapłacić około 400-700 złotych, ale nie jest to regułą, w niektórych parafiach może to być nawet 1000 złotych. Zdarzają się też parafie, w których opłata jest dobrowolna a narzeczeni sami mogą zdecydować, ile chcą i mogą zapłacić.

 • Ślub cywilny

Ślub cywilny związany jest z mniejszymi kosztami niż ślub kościelny. Uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego związana jest z następującymi opłatami:

 • płata skarbowa za akt małżeństwa – 84 zł
 • w przypadku osób bez obywatelstwa polskiego wymagane jest zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa przez obywateli – 38 zł
 • jeśli w związek małżeński chce wstąpić wdowa, wdowiec, rozwódka bądź rozwodnik wymagany jest dokument o braku przeciwwskazań –  22 zł

 

 Kalkulator ślubny do pobrania

Kwestie związane z organizacją wesela i kontrolą nad kosztami, jaki niesie z sobą organizacja takiej uroczystości z pewnością ułatwi Wam kalkulator ślubny. Możecie go pobrać tutaj: 

Jak widać organizacja ślubu i wesela wymaga czasu i przemyślanego gospodarowania budżetem. Warto wielkie planowanie rozpocząć odpowiednio wcześnie, wtedy unikniemy stresu i niepotrzebnych nerwów.

Kalkulator ślubny dostępny tutaj [źródło: http://finansenaplusie.pl/kalulator-slubny-w-excelu/]

Dodaj komentarz