DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Podczas ceremonii ślubnej para młoda wymienia się obrączkami. Warto zaznaczyć, że obrączka jest nie tylko noszoną na palcu ozdobą, ale symbolem dozgonnej miłości i wierności, przypomina ona małżonkom o przysiędze, którą złożyli przed ołtarzem. Małżonkowie powinni więc nosić obrączki przez cały czas i zdejmować je tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat obrączek? Zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Na której ręce (palcu) nosi się obrączkę?

Na której ręce (palcu) nosi się obrączkę?

Podczas ceremonii ślubnej małżonkowie wzajemnie zakładają sobie obrączki. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą obrączkę na serdecznym, czyli na czwartym palcu prawej dłoni. Wdowy i wdowcy bardzo często przekładają obrączkę na serdeczny palec lewej dłoni.

W wielu państwach panują różne zwyczaje dotyczące noszenia obrączek. Obrączkę na prawej dłoni noszą małżeństwa w Polsce, ale również w innych krajach, na przykład w Niemczech, w Bułgarii, w Danii, Austrii, Hiszpanii, Chile czy w Norwegii. Obrączkę na lewej dłoni noszą małżeństwa w takich krajach, jak Czechy, Turcja, Meksyk, Kanada.

Kolejną możliwością jest noszenie obrączki na łańcuszku. Z takiego rozwiązania zazwyczaj korzystają osoby, które z jakiś względów nie mogą nosić obrączki na palcu, na przykład takie, u których noszenie obrączki na palcu powoduje opuchliznę dłoni bądź inne dolegliwości.

Dlaczego nosimy obrączkę na prawej dłoni?

Współcześnie większość osób nosi obrączkę na prawej dłoni. Nie zawsze jednak tak było. Dawniej, jeszcze przed powstaniem styczniowym, a więc przed 1863 rokiem, kobiety nosiły obrączki na serdecznym palcu lewej dłoni. Obrączki na prawej dłoni nosiły kobiety, których współmałżonek zmarł.

Powstanie styczniowe zakończyło się klęską – dużymi stratami wśród powstańców, wzmożonymi represji i konfiskatami majątków. Symbolem żałoby stało się noszenie obrączki na palcu prawej dłoni – obrączki przekładały praktycznie wszystkie kobiety, również te, których mąż żył.

Warto tutaj wspomnieć, że dawniej obrączki nosiły tylko kobiety. Gdy mężczyźni wyruszali na wojnę, kobiety bardzo często łamały obrączkę na pół – jedną część zostawiały sobie, drugą wręczały swojemu mężczyźnie. Mężczyźni po I wojnie światowej również zaczęli nosić obrączki.

Co robimy z pierścionkiem zaręczynowym?

Co robimy z pierścionkiem zaręczynowym?

W okresie narzeczeństwa przyszła panna młoda powinna nosić pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej dłoni. Podczas ślubu pan młody zakłada kobiecie obrączkę również na serdeczny palec prawej dłoni. Kobieta do wyboru ma dwa rozwiązania – na serdecznym palcu prawej dłoni może nosić pierścionek i obrączkę. Inną możliwością jest noszenie samej obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni a pierścionka na serdecznym palcu lewej dłoni.

Czytaj więcej...  Modne wesele na Śląsku. Poznaj najnowsze trendy!

Czy warto nosić obrączkę?

Czy warto nosić obrączkę?

Czy warto nosić obrączkę? Naszym zdaniem, tak. Jak już wspomnieliśmy na początku, obrączka jest symbolem miłości, którą para młoda przysięga sobie przy ołtarzu. Obrączka jest okrągła – nie ma początku ani końca, tak samo jak uczucie, którym powinni darzyć się małżonkowie. W chwilach trudnych i bolesnym obrączka może przypomnieć o złożonej niegdyś przysiędze.

To oczywiście nie jedyny powód. Dzięki obrączce możemy odróżnić osoby, które są w związku małżeńskim, od tych, które są stanu wolnego. Obrączka symbolizuje, że dla danej osoby małżeństwo jest ważne i nie jest ona zainteresowana nawiązywaniem bliższej znajomości.

 

Skąd w ogóle wziął się zwyczaj noszenia obrączki?

Zwyczaj noszenia obrączek znany był już w starożytności i zmieniał się na przestrzeni wieków. Co warto wiedzieć na ten temat?

Pierwsze wzmianki o obrączkach pochodzą ze starożytnego Egiptu i mówią o tym, że zakochani nosili pierścienie miłości, które wykonane były z roślin i skór zwierząt. Z czasem obrączki z wymienionych materiałów zaczęto zastępować obrączkami z kości słoniowej, z żelaza, a później ze złota.

Inne źródła wskazują, że rytuał wymiany obrączek wywodzi się z Imperium Rzymskiego. W Rzymie nie rozróżniano obrączek i pierścionków zaręczynowych. Mężczyzna obdarowywał wybrankę swojego serca pierścieniem – zdarzały się sytuacje, że kobieta odwdzięczała mu się tym samym. W Rzymie z czasem zaczęto przystrajać obrączki drogocennymi kamieniami.

W końcu zwyczaj wymieniania obrączek dotarł do Europy. W tradycji kościoła katolickiego obrączki pojawiły się w XIII wieku.

Warto tutaj podkreślić, że mimo tego że rytuał wymiany obrączek pojawiał się w wielu państwach w różnym czasie, a same obrączki wykonane były z różnych materiałów od samego początku symbolizowały miłość dwóch osób.

Podsumowanie

Obrączka jest symbolem miłości dwóch osób. Małżonkowie wymieniają się obrączkami podczas ceremonii ślubnej i przysięgają sobie miłość w zdrowiu i w chorobie. Założonej obrączki żadne z małżonków nie powinno zdejmować bez powodu.

Podkreślamy jeszcze raz, że w Polsce obrączkę nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni. Kobiety mogą nosić obrączkę na jednym palcu z pierścionkiem lub założyć pierścionek na serdeczny palec lewej dłoni.

Na koniec pozostaje nam tylko życzyć wszystkiego, co najlepsze wszystkim parom, które już niedługo zalegalizują swój związek.

Dodaj komentarz