DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Piękny ślub i szalone wesele to plany, jakie snuje wiele par. Zanim jednak ruszą weselne przygotowania, mężczyzna musi oświadczyć się swojej wybrance. Gdy kobieta przyjmie oświadczyny przychodzi czas na kolejny krok – zaręczyny. Dopiero po ogłoszeniu radosnej nowiny młodzi rozpoczynają przygotowywania. Co warto wiedzieć na temat wspomnianych powyżej oświadczyn i zaręczyn? Zachęcamy do lektury!

Oświadczyny

oświadczyny

Oświadczyny to wspaniałe wydarzenie, ale też ważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Niektóre pary zaczynają myśleć o ślubie już po kilku miesiącach związku, inne po roku lub dwóch, zdarzają się też sytuacje, gdy zakochani rozważają ślub dopiero po ośmiu latach bycia razem. To nie koniec, bywa, że pary wcale nie rozmawiają o ślubie, a pytanie Czy wyjdziesz za mnie jest wielkim zaskoczeniem dla kobiety.

Praktycznie zawsze podczas zaręczyn mężczyzna klęka, wręcza swojej wybrance pierścionek i wygłasza kilkuzdaniową mowę. Często mężczyzna kupuje dla swojej wybranki bukiet czerwonych róż.

Pomysłów na wyjątkowe oświadczyny jest naprawdę wiele, często mężczyzna oświadcza się w dniu, który z jakiś powodów jest ważny dla niego i jego przyszłej małżonki, na przykład w rocznicę poznania się, w rocznicę bycia razem, w rocznicę pierwszego pocałunku czy po prostu w walentynki czy w Święta Bożego Narodzenia.

Inni mężczyźni bardziej koncentrują się na miejscu – oświadczają się podczas wakacji, na przykład nad brzegiem morza, na szczycie góry czy podczas romantycznego spaceru w parku.

Mężczyźni bardziej zwariowani, na przykład wynajmują zespół, który śpiewa pod oknem wybranki i przy dźwiękach muzyki podążają do domu kobiety i mają wiele innych oryginalnych pomysłów.

Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od tego, jakie preferencje ma Wasza przyszła żona.

Zaręczyny

zaręczyny

Po oświadczynach przychodzi czas na zaręczyny. To właśnie podczas zaręczyn publicznie i oficjalnie zostaje przekazana informacja o tym, że para zakochanych podjęła decyzję o ślubie.

Jak najczęściej wyglądają zaręczyny? Zazwyczaj zaręczyny organizowane są przez rodziców panny młodej, a gospodarzem spotkania jest ojciec kobiety. Często z okazji zaręczyn rodzice kobiety przygotowują uroczyste obiad bądź kolację. Jeśli budżet na to pozwala, przyjęcie zaręczynowe można zorganizować w restauracji, czyli na neutralnym gruncie.

Najczęściej w przyjęciu zaręczynowym uczestniczy tylko najbliższa rodzina obu stron – rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Nie jest to oczywiście regułą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przyjęcie zaręczynowe zaprosić też dalszą rodzinę czy znajomych.

Warto tutaj dodać, że zaręczyny są doskonałą okazją, aby obie rodziny poznały się i dowiedziały się czegoś o sobie. Ponadto, podczas zaręczyn rodzicie obu stron podejmują tematy o zbliżających się przygotowaniach weselnych.

 

Czym się różnią oświadczyny od zaręczyn?

oświadczyny a zaręczyny - czym się różnią?

Choć wiele osób zamiennie używa terminów oświadczyny i zaręczyny, nie są one synonimami. Oświadczyny możemy zdefiniować jako złożenie propozycji małżeństwa – zazwyczaj mężczyzna wręcza pierścionek wybrance swojego serca i zadaje pytanie Czy wyjdziesz za mnie? Jeśli kobieta się zgodzi organizowane są zaręczyny. Podczas zaręczyn młodzi ogłaszają, że chcą się pobrać i informują o tym rodziców. Często z okazji zaręczyn odbywają się niewielkie przyjęcie lub uroczysty obiad, na których poznają się rodzice obu stron.

Tradycje oświadczynowe

 1. Oświadczyny dawniej – warto zacząć od tego, że dawniej warunkiem koniecznym zawarcia małżeństwa była zgoda rodziców panny młodej. W najdawniejszych czasach do domu panny na wydaniu udawał się swat. Swat był znajomym mężczyzny starającego się o rękę kobiety i w imieniu przyszłego pana młodego prosił o zgodę na małżeństwo. W późniejszych czasach ów rytuał został zmieniony, a do domu kobiety udawał się sam zainteresowany. Jeśli odpowiedź przyszłych teściów była twierdząca rozpoczynały się przygotowania do zaręczyn i wesela.
 2. Oświadczyny dzisiaj – współczesne oświadczyny zazwyczaj odbywają się bez udziału osób trzecich. Podczas kolacji przy świecach czy romantycznego spaceru mężczyzna klęka, wręcza swojej wybrance pierścionek i proponuje małżeństwo. Zdarzają się też sytuacje, gdy mężczyzna oświadcza się publiczne, na przykład podczas rodzinnej uroczystości czy na koncercie. Decyzja dotycząca zalegalizowania małżeństwa należy wyłącznie do zakochanych.
Czytaj więcej...  Fryzury na wesele - Średnie Włosy

Przesądy zaręczynowe

Znanych jest kilka przesądów zaręczynowych, najpopularniejsze z nich to:

 • Żadna kobieta nie powinna przymierzać pierścionka przyszłej panny młodej, ponieważ wróży to nieszczęście.
 • Najlepiej, kiedy pierścionek zaręczynowy wykonany jest ze złota lub platyny – wymienione metale są symbolem trwałości związku.
 • Pierścionek zaręczynowy nie powinien mieć pereł, wróżą one smutek i łzy.
 • W dniu ślubu panna młoda nie powinna zakładać żadnych pierścionków oprócz tego, który dostała od przyszłego małżonka.

Jak powinny wyglądać oświadczyny?

Jak powinny wyglądać oświadczyny?

Oświadczyny to wyjątkowy moment. Jak powinny wyglądać? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od preferencji przyszłych małżonków. Niektórzy marzą o oświadczynach w romantycznym zakątku przy blasku księżyca, inni chcą, aby odbywały się publicznie lub w bardzo nietypowym miejscu. Niezależnie od tego, w jakiej scenerii będzie przebiegała to wyjątkowa chwila, warto pamiętać o kilku kwestiach.

 1. Pierścionek – pierwszym krokiem jest zakup pierścionka. Każdy przyszły pan młody musi w jakiś sposób dowiedzieć się, jaki rozmiar pierścionka nosi jego przyszła żona.
 2. Miejsce zaręczyn – jeśli Twoja kobieta należy do tych o romantycznym usposobieniu, zadbaj o to, aby oświadczyny były romantyczne, jeśli lubi przygody i jest bardzo zwariowaną osobą, możesz zdecydować się na oświadczyny w nietypowym miejscu, na przykład podczas koncertu.
 3. Kwiaty – koniecznie pamiętaj o bukiecie kwiatów, najlepiej sprawdzają się czerwone róże.
 4. Pamiętaj, aby uklęknąć – teoretycznie nie jest to obowiązkowe, ale każda kobieta poczuje się naprawdę wyjątkowo.
 5. Pomyśl, co chcesz powiedzieć swojej wybrance podczas oświadczyn i ułóż sobie w głowie krótką mowę.
 6. Rozmowa z teściami – często po oświadczynach przyszli nowożeńcy udają się do rodziców przyszłej panny młodej, aby przekazać im tę wspaniałą wiadomość. W wielu przypadkach mężczyzna kupuje kwiaty dla teściowej i jakiś drobiazg dla teścia.

 

Co jeśli nie wyjdzie? Czyli zerwanie zaręczyn

Zdarzają się sytuacje, że mimo pięknych i udanych oświadczyn nie wszystko układa się pomyślnie. Któraś ze stron czuje, że nie jest pewna swojej decyzji, ma wątpliwości, co do tego, czy właśnie z tą osobą chce spędzić resztę życia.

Ślub to poważna decyzja i warto dokładnie ją przemyśleć, przede wszystkim nie wolno ulegać presji partnera lub rodziny i znajomych. Jeśli dojdziemy do wniosku, że na ślub jeszcze za wcześnie, najważniejszym krokiem jest rozmowa z narzeczoną bądź narzeczonym. Ważne, abyśmy przeprowadzili ją jak najszybciej i czym prędzej zaczęli odwoływać uroczystość.

Podsumowanie

Na koniec jeszcze raz podkreślamy, że oświadczyny nie są tym samym co zaręczyny. O oświadczynach mówimy, gdy mężczyzna klęka, wyjmuje pierścionek i pytą swoją wybrankę, czy spędzi z nim resztę życie. Zaręczyny mają formę uroczystego obiadu bądź niewielkiego przyjęcia, w trakcie którego, młodzi publicznie ogłaszają wiadomość o ślubie i w trakcie którego poznają się najbliższe rodziny obu stron.

Dodaj komentarz