DNIA / PRZEZ Administrator/ W Dekoracje ślubne i weselne/ 0 komentarzy

Dobry plan wesela nie jest zły. Wszystkim przyszłym nowożeńcom podpowiadamy, że warto wziąć kartkę oraz długopis i dokładnie wszystko rozpisać, zaplanować godzinę Błogosławieństwa, wyjazdu do kościoła, jak i godziny gorących posiłków na weselu. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nieco nerwów.

Przykładowy plan ślubu

przykładowy plan wesela

  1. Błogosławieństwo – rodzice państwa młodych błogosławią nowożeńców, kropią wodą święconą, dają do ucałowania krzyż, mogą wygłosić krótką mowę do swoich dzieci. Błogosławieństwo zazwyczaj odbywa się w domu panny młodej i w gronie najbliższych osób. Czasem, oprócz rodziców, błogosławią również dziadkowie i rodzice chrzestni.
  2. Ceremonia ślubna – po błogosławieństwie para młoda oraz świadkowie udają się do kancelarii i podpisują stosowne dokumenty. Następnie idą do kościoła, w którym ma odbyć się ceremonia. Najczęściej młodzi czekają na księdza przy drzwiach kościoła i razem idą do ołtarza, zdarza się również, że pan młody czeka przy ołtarzu, a pannę młodą prowadzi ojciec.
  3. Powitanie pary młodej – młodzi na sali weselnej witani są chlebem i solą – aby im tego nigdy nie zabrakło oraz kieliszkami – w jednym jest woda, a w drugim wódka. Nowożeńcy rzucają kieliszki za siebie.
  4. Życzenia – w końcu przychodzi czas na życzenia, przy których również z nie brakuje wzruszeń.
  5. Obiad weselny – zazwyczaj podczas obiadu wznoszony jest toast, a goście weselni śpiewają gorzko-gorzko.
  6. Pierwszy taniec – po obiedzie para młoda wykonuje pierwszy taniec weselny i zaprasza gości do wspólnej zabawy.
  7. Oczepiny, czyli rzucanie muchy i welonu, konkursy dla pary młodej i gości weselnych, czasem również podziękowania dla rodziców.
  8. Zabawa do białego rana.

 

Poradnik dla Państwa młodych

a) Pierwszy taniec – warto poświęcić czas i wybrać piosenkę, którą oboje lubicie. Ponadto, dobrze przed weselem kilka razy przećwiczyć ów taniec i zaskoczyć gości fajnym układem tanecznym. Jeśli macie trochę zbędnego czasu i weselny budżet na to pozwala, możecie wykupić sobie kilka lekcji tańca.

b) Toasty – jak wesele to również toasty, ustalcie z dj-em lub z orkiestrą jak często mają się pojawiać i, czy chcecie, by goście śpiewali gorzko-gorzko.

c) Oczepiny – jeszcze przed weselem odpowiedzcie sobie na pytania:

Czy chcecie podczas oczepin podziękować rodzicom/rodzicom chrzestnym/świadkom

Jakie konkursy mają się odbyć –czy tylko konkursy dla gości weselnych, czy może też dla pary młodej lub dla dzieci.

d) Tort weselny – zgodnie z tradycją pierwszy kawałek tortu powinna ukroić para młoda, oczywiście nowożeńcy muszą zjeść wspólnie ów kawałek.

e) Plan ślubu – dokładnie ustalicie plan ślubu, wtedy wszystko będzie prostsze, a Wy o niczym nie zapomnicie.

f) Sesja fotograficzna – po pierwsze, wybierzcie dobrego fotografa – przejrzyjcie portfolio różnych fachowców i sprawdźcie, które zdjęcia są najbliższe Waszemu poczuciu estetyki. Ustalcie też, o której godzinie i gdzie zjawić się ma fotograf – czy w domu, czy dopiero w kościele. Warto też uzgodnić, do której godziny fotograf będzie pracował.

Czytaj więcej...  Wianki Ślubne • inspiracje

g) Składanie życzeń – w zależności od preferencji i regionu goście składają życzenia zaraz po ceremonii – przed kościołem lub na sali weselnej. Warto odpowiednio wcześnie uprzedzić gości, która opcje wybraliście.

Plan wesela godzina po godzinie

plan wesela poradnik

Podczas wesela najważniejsza jest dobra zabawa, ale niektóre kwestie weselne warto dobrze zaplanować. Jak może wyglądać taki plan? Podpowiadamy!

Poniżej znajduje się przykładowy plan wesela..

17 – 17:30

Goście wchodzą na salę, składają życzenia. Wszyscy częstują się szampanem. Wznoszony jest toast za młodą parę, po wypiciu szampana, młoda para rzuca kieliszki za siebie na szczęście i sprząta stłuczone szkło, goście zapraszani są do stołów. Goście wznoszą drugi toast za młodą dj sugeruje gościom, że wódka jest gorzka.

17.30 – 18. 20

Obiad weselny –zupa plus drugie danie, kawa, herbata i ciasto.

18:20

Para młoda wykonuje pierwszy taniec. Bezpośrednio po tańcu dj zaprasza gości do walczyka zapoznawczego, dzięki któremu goście nieco się zintegrują. Wspólna zabawa.

20:30

Przerwa w zabawie i gorący posiłek – kolacja 1, po kolacji lub podczas kolacji toast na cześć młodej pary.

21.30

Tort weselny – pierwszy kawałek kroi para młoda, pozostałe kawałki kroją i roznoszą kelnerzy.

22:00

Zabawa taneczna, różnego typu zabawy integracyjne, nieśmiertelne Kaczuchy, Pociąg, Zorba i Kankan zawsze są mile widziane. Dobrze ustalić z dj-em jakie zabawy pojawią się na weselu.

23.30

Czas na gorący posiłek, na przykład pieczonego prosiaka z kaszą i sosami.

00:00

Oczepiny – podziękowania, konkursy i różnego typu zabawy.

01:30

Gorący posiłek, na przykład barszcz z pasztecikami – w końcu goście muszą mieć siłę, by bawić się do białego rana.

3:30

Kolejny gorący posiłek, czyli kolacja II

 

Jak napisać dobry plan dnia ślubu?

Wiemy, że to trudne, ale dobre rozpisać wszystko godzina po godzinie, rozpoczynając od pobudki po kosmetyczkę, fryzjerkę, błogosławieństwo, wyjazd do kościoła, ceremonię, obiad weselny, godziny gorących posiłków serwowanych na weselu, oczepiny i zabawę.

Aby wszystko zgrać w czasie, panna młoda może ustalić z kosmetyczką, jak długo będzie wykonywała makijaż i z fryzjerką – ile potrwa wykonywanie fryzury. Pan młody natomiast powinien ustalić ze swoimi rodzicami, o której godzinie przybędą do domu panny młodej. Dobrze też zapytać z dj-a o czas potrzebny do przeprowadzenia zabaw i konkursów i zadbać o to, by goście nie musieli czekać zbyt długo na gorące posiłki – należy ustalić godzinę każdego z posiłków.

Podsumowanie

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie, ale również ogromny stres, warto więc wszystko zaplanować i zaoszczędzić sobie nerwów. Życzymy wytrwałości w wielkich przygotowaniach i oczywiście wszystkiego, co najlepsze na nowej drodze życia.

 

Dodaj komentarz