DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Czym jest podwiązka ślubna?

Podwiązka to część bielizny, opaska lub zapinana tasiemka, którą kobieta zakłada na nogę – panie noszą podwiązki na wysokości uda. Podwiązki znane były już w starożytności – służyły wtedy do podtrzymywania rajstop, dziś natomiast stanowią istotne akcesorium panny młodej. Podwiązka ma zapewnić nowożeńcom powodzenie, szczęście i namiętność w małżeństwie. Co więcej, zadaniem pana młodego podczas nocy poślubnej jest zdjęcie podwiązki zębami. Co jeszcze watro wiedzieć o podwiązkach? Zachęcamy do lektury!

 

Kolory podwiązek ślubnych

Dawniej wśród panien młodych królowały podwiązki białe i kremowe, dziś na pierwszym miejscu znajdują się podwiązki niebieskie, ale pojawiają się też podwiązki różowe czy turkusowe. Co symbolizują różne kolory podwiązek?

 1. Białe – są symbolem niewinności i stanu panieńskiego.
 2. Niebieskie – mają zapewnić wierność małżonka, co więcej, zgodnie z tradycją panna młoda powinna mieć na sobie coś niebieskiego – podwiązka jest idealnym rozwiązaniem.
 3. Inne kolory – pojawiają się również inne kolory podwiązek, na przykład różowe, beżowe, srebrne. Kobiety, które lubią odważne rozwiązania mogą zdecydować się na podwiązkę granatową lub czarną.

 

Przykładowe wizualizacje

Ważne, aby pamiętać o tym, że panna młoda powinna dobrze czuć się w podwiązce, którą założy. Podwiązka musi mieć odpowiedni rozmiar – nie może uciskać i nie powinna zsuwać się z nogi, istotne jest też, by podwiązka dobrze prezentowała się na nodze i podkreśliła seksapil kobiety. Poniżej znajdziecie kilka propozycji wartych uwagi podwiązek.

Przykładowa podwiązka ślubna nr 1 (różowa)

Przykładowa podwiązka ślubna nr 2 (niebieska)

Przykładowa podwiązka ślubna nr 3 (różowa)

 

Przykładowa podwiązka ślubna nr 4 (beżowa)

Przykładowa podwiązka ślubna nr 5 (różowa)

 

Przykładowa podwiązka ślubna nr 6 (fioletowa)

 

Przesądy wybór odpowiedniej podwiązki ślubnej

Idealna podwiązka ślubna, czyli jaka? Służymy pomocą!

 • Bardzo ważny jest rozmiar podwiązki. Upewnij się czy podwiązka nie jest zbyt luźna i, czy nie uciska zbyt mocno – najlepiej, gdy podwiązka będzie uszyta na zamówienie, wtedy będzie idealnie pasować.
 • Dobrze, kiedy podwiązka ma sylikonowy paseczek, to dodatkowe zabezpieczenie przed zsunięciem się podwiązki z nogi.
 • Jeśli panna młoda decyduje się na obcisłą sukienkę, bogato zdobiona podwiązka nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie się odznaczać spod sukienki.
 • W przypadku podwiązek z cekinami lub kryształkami dobrze upewnić się, czy żadna z ozdób nie podrażni skóry.

 

Na którą nogę założyć podwiązkę?

Panna młoda powinna założyć podwiązkę tuż przed ceremonią. Warto pamiętać, że podwiązkę zakładamy na lewą nogę i nosimy ją około 20 cm nad kolanem. Noszenie podwiązki nieco powyżej kolana to optymalna wysokość – podwiązka nie krępuje ruchów i nie ociera się o drugą nogę. W przypadku podwiązek szytych na zamówienie, kobieta może wybrać dowolną wysokość, na której chce nosić podwiązkę.

Co więcej, panna młoda nie może podczas wesela zdjąć podwiązki – powinien zrobić to pan młody podczas nocy poślubnej.

 

Czy Panna Młoda powinna korzystać?

Choć zgodnie z tradycją każda panna młoda powinna w dniu ślubu założyć podwiązkę – najlepiej niebieską, niektóre kobiety rezygnują z tego zwyczaju. Naszym zdaniem podwiązka ślubna to must have. Gustowna podwiązka, na przykład uszyta na specjalne zamówienie, z pewnością sprawi, że panna młoda poczuje się jeszcze bardziej wyjątkowo. To oczywiście nie jedyny powód – dlaczego jeszcze warto zdecydować się na zakup podwiązki?

 • Zgodnie z tradycją podwiązka ma zapewnić szczęście w małżeństwie i udane pożycie seksualne, choć to tylko zwyczaj, nie warto kusić losu.
 • Podwiązka wygląda bardzo zmysłowo, pan młody z pewnością będzie oczarowany.
 • Jeśli przyszła panna młoda zdecyduje się na suknię ślubną z rozporkiem, podwiązka może pełnić również rolę ozdoby.
 • Jak wszyscy wiedzą, panna młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś niebieskiego – niebieska podwiązka ślubna sprawdzi się idealnie.
 • Zdarzają się sytuacje, gdy podwiązka ślubna przekazywana jest z pokolenia na pokolenia, a to piękna, rodzinna tradycja.
Czytaj więcej...  Ile kosztuje fotograf na wesele? Poradnik

Wszystkie przyszłe panny młode zachęcamy do tego, aby w dniu śluby założyły podwiązkę.

 

Inne dodatki ślubne

Podwiązka to zaledwie jeden z dodatków ślubnych dla panny młodej, kobieta może również zdecydować się na inne akcesoria, między innymi:

 • Wianek z żywych kwiatów – wianki z żywych kwiatów doskonale się prezentują z różnego typu upięciami, coraz częściej zastępują welon.
 • Kolczyki – skromne, niewielkie wkrętki lub przeciwnie, duże kolorowe kolczyki, na przykład chwosty lub pawie pióra to kolejny dodatek ślubny. Panna młoda może też uzupełnić swoją stylizację o wisiorek bądź bransoletkę.
 • Welon – wiele panien młodych wciąż decyduje się na welon, może on być dość krótki, na przykład do linii ramion lub bardzo długi.
 • Torebka – torebka to kolejny dodatek ślubny, dobrze się prezentuje, a co więcej, można schować w niej różnego typu drobiazgi.

 

Gdzie najlepiej kupić podwiązkę ślubną?

Jak już wspominaliśmy wielokrotnie, każda panna młoda powinna w dniu ślubu mieć na sobie podwiązkę. Za omawianym dziś dodatkiem warto rozglądać się ze sporym wyprzedzeniem i na spokojnie wybrać odpowiedni rozmiar i wzór podwiązki. Gdzie można zakupić podwiązkę ślubną? Podpowiadamy!

 • Sklepy stacjonarne – podwiązkę ślubną można zakupić w wielu stacjonarnych sklepach, na przykład w sklepach z bielizną. Ponadto, sprzedażą podwiązek i innych dodatków ślubnych zajmują się salony sukien ślubnych. Zakup podwiązki w tym samym butiku, w którym przyszła panna młoda kupuje sukienkę ma wiele zalet – można bez problemu sprawdzić czy podwiązka dobrze leży lub, czy nie odznacza się spod sukienki.
 • Sklepy internetowe – sprzedażą podwiązek ślubnych zajmuje się również wiele sklepów internetowych. Sklepy online proponują podwiązki w różnym stylu i w szerokiej gamie kolorystycznej. W przypadku zakupu podwiązki przez Internet istnieje jednak ryzyko, że zakupimy nieodpowiedni rozmiar.
 • Podwiązki na zamówienie – znajdziemy również wiele ogłoszeń dotyczących szycia podwiązek na zamówienie. Decydując się na podwiązkę ślubną na zamówienie mamy nieograniczone możliwości wyboru jej koloru i ozdób. Taka podwiązka będzie miała również idealny rozmiar.

 

Podsumowanie

Podsumowując, podwiązka ślubna ma zapewnić udane pożycie seksualne i szczęście w małżeństwie. Podwiązka niebieska ma zapewnić również wierność małżonka. Warto zadbać o to, by podwiązka była dobrze dobrana rozmiarowo i doskonale prezentowała się na nodze – podwiązkę zakładamy na lewą nogę.

To chyba najważniejsze wskazówki, mamy nadzieje, że powyższe informacje były przydatne. Na koniec, pozostaje nam wszystkim przyszłym nowożeńcom życzyć wszystkiego, co najlepsze.

Dodaj komentarz