DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Nowożeńcy często wierzą, że przestrzeganie przesądów ślubnych zapewni im szczęście i dostatek, koncentrują się więc na tym, by nie pominąć żadnego z ważnych rytuałów. Zdarzają się również sytuacje, gdy para młoda zupełnie nie przejmuje się przesądami związanymi z datą ślubu czy tymi, które dotyczą stylizacji weselnych. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych przesądów ślubnych, jak również rytuałów przestrzeganych po ślubie. Zapraszamy do lektury!

 

Przesądy przed ślubem – TOP 10

przesądy przed ślubem

 1. Data ślubu – zgodnie z przesądami, już sam wybór daty ślubu ma bardzo duże znaczenie. Para młoda powinna wziąć ślub w miesiącu, w nazwie którego występuje litera R. Odradza się natomiast organizację przyjęć weselnych w czasie Wielkiego Postu i Adwentu. Ważne też, by ustalonej daty ślubu nie przekładać.
 2. Zaproszenia – warto dobrze przemyśleć liczbę zamówionych zaproszeń. Zgodnie z przesądami, narzeczeni powinni rozdać wszystkie zaproszenia, tak, by żadne z nich nie zostało.
 3. Suknia ślubna – pan młody swoją przyszłą małżonkę w sukni ślubnej powinien zobaczyć dopiero w dniu ślubu.
 4. Dodatki dla panny młodej – panna młoda powinna zdecydować się na obuwie z zakrytymi piętami i palcami – przez buty z odkrytymi piętami i palcami ucieka szczęście. W bukieciku kobiety nie mogą znajdować się kwiaty z kolcami, dobrze też, gdy panna młoda zrezygnuje z pereł – wróżą łzy. Ponadto, panna młoda powinna mieć na sobie:
 • coś białego – jako znak czystości
 • coś niebieskiego – jako symbol wierności małżonka
 • coś starego – jako znak wsparcia rodziny
 • coś nowego – symbol dostatku w małżeństwie
 • coś pożyczonego – co ma zapewnić życzliwości nowej rodziny.
 1. Strój pana młodego – koszulę ślubną panu młodemu powinna kupić jego przyszła małżonka. Dobrze, gdy pan młody w kieszeni ma banknot, który zapewni dostatek nowożeńcom.
 2. Obrączki – nikt nie powinien przymierzać obrączek przyszłych nowożeńców.
 3. Droga do kościoła – gołębie i sroki są symbolem szczęścia, właśnie takich ptaków powinna wypatrywać para młoda w drodze do kościoła. Ponadto, kierowcą samochodu do ślubu powinien być mężczyzna – nie może to być pan młody.
 4. Próg kościoła i sali weselnej – panna młoda próg kościoła powinna przekroczyć prawą nogą. Przez próg sali weselnej kobietę powinien przenieść małżonek – dzięki temu panna młoda nie potknie się podczas przechodzenia przez próg.
 5. Kieliszek wódki i wody – para młoda witana jest kieliszkiem wody i wódki, osoba, która wybierze kieliszek wódki będzie rządzić w małżeństwie.
 6. Po pierwszym toaście panna młoda rzuca kieliszki za siebie i sprząta potłuczone szkło – ma to zapewnić szczęście na nowej drodze życia.
Czytaj więcej...  Pytania do właściciela sali weselnej - TOP 20 | Akt. 2019

 

Przesądy po ślubie – TOP 10

przesądy po ślubie

 1. W noc poślubną do łóżka jako pierwsza powinna wejść panna młoda.
 2. Pan młody powinien ściągnąć podwiązkę zębami.
 3. Jeśli para młoda organizuje poprawiny, panna młoda powinna być ubrana w nową sukienkę, której jeszcze nigdy nie miała na sobie.
 4. Małżonkowie nie powinni zdejmować obrączek.
 5. Rok po ślubie panna młoda powinna spalić bukiecik ślubny.
 6. Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę, pierwsza to rocznica papierowa, druga bawełniana, trzecia skórzana, czwarta kwiatowa, piąta drewniana.
 7. Jeśli małżonkowie kupują sobie upominki z okazji rocznicy, powinny być to prezenty związane z nazwą rocznicy, na przykład na rocznicę papierową album na zdjęcia.
 8. Dawniej panna młoda zostawiała suknię ślubną dla swojej córki.
 9. W niektórych rodzinach panuje przesąd przekazywania pierścionka zaręczynowego z pokolenia na pokolenie.
 10. Często państwo młodzi zachowują butelką wódki lub innego alkoholu i otwierają ją na chrzcinach pierwszego dziecka.

 

Przesądy weselne – o czym warto pamiętać?

Przesądy weselne – o czym warto pamiętać

Pamiętajmy, że nawet jeśli należymy do grona bardzo przesądnych osób, na niektóre sprawy po prostu nie mamy wpływu – nawet jeśli bierzemy ślub letnią porą, nikt nie zagwarantuje nam, że będziemy mieć słoneczną pogodę – a deszcz, zgodnie z przesądami ślubnymi, oznacza pecha. Skoncentrujmy się na tych kwestiach, o które możemy zadbać, na przykład na tym, by nasz wybranek suknię ślubną zobaczył dopiero w dniu ślubu.

Podsumowanie

Przesąd ślubny to tylko przesąd i to, czy małżeństwo będzie udane zależy wyłącznie od pary młodej – jeśli nowożeńcy darzą się uczuciem i zaufaniem to zapewne buty panny młodej z odkrytymi piętami tego nie zmienią. Nawet jeśli jesteśmy bardzo przesądni, nie panikujmy zbyt mocno, gdy któryś z przesądów weselnych zostanie pominięty i cieszmy się tym magicznym czasem, jaki są przygotowania do ślubu oraz sam ślub.

Dodaj komentarz