DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Wynajem sali weselnej to jedno z trudniejszych zadań, które czekają przyszłych  nowożeńców. Wszystkie szczegóły związane z kosztami wynajęcia lokalu weselnego, liczbą posiłków czy obsługą kelnerską warto dokładnie ustalić przed podpisaniem umowy. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek  w dniu wesela lub zaraz po nim, na przykład wtedy,  gdy okaże się, że koszty są dużo wyższe o tych, których się spodziewaliśmy.

Na jakie  kwestie należy  więc  zwrócić  uwagę  przy  wyborze lokalu weselnego i jakie pytania zadać menagerowi? Podpowiadamy!  

Te pytania musisz zadać managerowi sali weselnej – TOP 20

checklista dla managerów sali

 1. Dodatkowe opłaty

Koniecznie zapytajcie o koszty dodatkowe, na przykład o to, czy w lokalu obowiązuje korkowe, a jeśli tak, na jakich zasadach jest rozliczane. Wśród ukrytych kosztów często też znajdują się opłaty za ewentualne szkody powstałe podczas przyjęcia, na przykład za zbitą zastawę. Warto zapytać czy i ile będziemy musieli zapłacić za tego typu szkody, zwłaszcza, że niektóre lokale dyktują horrendalne sumy – w przypadku jednej zbitej filiżanki naliczają koszt całego zestawu.

 1. Liczba gości

Dokładnie ustalcie, jaka liczba gości jest optymalna w przypadku danej sali. Jeśli planujecie zaprosić 50 gości wynajem sali na 200 osób mija się z celem.  Ponadto, w niektórych umowach znajduje się punkt dotyczący minimalnej liczby gości, jeśli nie zauważymy tej kwestii może okazać się, że będziemy musieli zapłacić różnicę.

 1. Wydzielone miejsce

Jeśli chcecie zorganizować wiejski stół lub słodki kącik zapytajcie, gdzie takie stoliki mogłyby się znajdować. Najlepiej, jeśli będzie to osobne pomieszczenie, wtedy goście na parkiecie nie będą przeszkadzać tym przy wiejskim stole i odwrotnie.    

 1. Układ stołów

Dobrze też zapytać o układ i kształt stołów, zwłaszcza, że w przypadku niektórych lokali możliwy jest tylko jeden układ. Jeśli marzą się Wam okrągłe stoliki dziesięcioosobowe lub stoły ułożone w C, sprawdźcie czy jest taka możliwość. Podpowiadamy, że na weselu, na którym  będzie sporo dzieci warto wydzielić specjalny stół dla najmłodszych i zapytać o menu dla maluchów.

 1. Dekoracje i wystrój sali

Niekiedy w koszty wynajęcia sali weselnej wliczona jest dekoracja – zapytajcie jakie dokładnie ozdoby proponuje lokal – zazwyczaj cena nie obejmuje ścianki za nowożeńcami czy dekoracji podwieszanych. Właśnie dlatego wielu nowożeńców decyduje się na wynajem firmy florystycznej.  Jeśli myślicie o wynajęciu takiej firmy, zapytajcie czy w ogóle jest taka możliwość i  kiedy dekoratorzy mogliby rozpocząć pracę.  

 1. Pojemniki

Warto zainteresować się czy lokal zapewnia opakowania jednorazowe i pojemniki na żywność, która zostanie po przyjęciu lub czy istnieje możliwość wypożyczenia blach i garnków, w których będziecie mogli przewieźć mięso i ciasto. Dowiedzcie się też czy obsługa spakuje dla nas jedzenie.

 1. Klimatyzacja i ogrzewanie

Pogoda lubi zaskakiwać, niezależnie więc od tego czy planujecie ślub w listopadzie, w marcu , kwietniu, wrześniu czy w maju skontrolujcie czy ogrzewanie i klimatyzacja działają bez zarzutu.

 1. Liczba kelnerek i kelnerów

Nie bez znaczenia jest liczba kelnerów i kelnerek, którzy będą obsługiwać Waszych gości.

 1. Napoje i alkohol

Kto będzie roznosił alkohol i napoje? To kolejna kwestia, która powinna pojawić się na Waszej liście pytań do menagera. Bardzo często za kelnera roznoszącego alkohol i napoje trzeba dodatkowo zapłacić.

 1. Pokoje dla gości weselnych
Czytaj więcej...  Podwiązka ślubna - Poradnik dla Panny Młodej

Wielu z Waszych gości przybędzie daleka i chcecie zapewnić im nocleg? Zapytajcie czy lokal weselny zapewnia też wynajem pokoi i w jakich cenach. Dobrze też sprawdzić standard pokoi.  

 1. Pokoik dla pary młodej

W większości przypadków pokoik dla pary młodej jest wliczony w cenę lokalu weselnego, niekiedy lokal zapewnia również śniadanie dla pary młodej, ale zdarzają się wyjątki, koniecznie więc zapytajcie o to.

 1. Sejf

  Podpowiadamy, że dobrze sprawdzić czy w pokoju pary młodej znajduje się sejf, w którym można będzie bezpiecznie przechować koperty. Warto też przed weselem zapoznać się z obsługą sejfu i zapytać, czy ktoś oprócz nowożeńców będzie miał do niego dostęp.

 1. Toalety

Toalety znajdują się w każdym lokalu i jest to kwestią oczywistą, zapytajcie jednak o to, czy podczas przyjęcia ktoś będzie czuwał nad porządkiem w toaletach, jak również nad tym, by nie zabrakło mydła, ręczników papierowych czy papieru toaletowego.

 1. Dodatkowe atrakcje

Jeśli myślicie o dodatkowych atrakcjach dla gości weselnych, na przykład o pieczonym prosiaku, fontannie czekoladowej, drink barze czy pokazie sztucznych ogni, zapytajcie czy lokal weselny oferuje takie usługi i jaka jest ich cena. Możecie również dopytać, czy możecie takie atrakcje zorganizować na własną rękę.  

 1. Zakończenie wesela

Niezmiernie ważna kwestia – do której godziny może trwać wesele i ile kosztowałoby ewentualne przedłużenie zabawy.

 1. Formalności i zaliczka

Ile wynosi zaliczka Czy zaliczka weselna jest zwrotna czy bezzwrotna? Do kiedy musicie zapłacić całą sumę i jakie są formy płatności? O takich pytaniach też dobrze pamiętać.

 1. Menu weselne

Dania główne i zakąski zawsze wliczone są w cenę od talerzyka, ale napoje, ciasta, owoce i tor nie zawsze, koniecznie więc o to dopytajcie.

 1. Kawa i herbata

Lokale honorują różne formy serwowania kawy i herbaty, niekiedy gorące napoje podawane są przez kelnerów, innym razem znajdują się w termosach. To pytanie, które również powinno pojawić się na Waszej liście.

 1. Parking

Dobrze sprawdzić, jak dużym parkingiem dysponuje wybrany przez nas lokal weselny i czy na parkingu starczy miejsca dla każdego z gości.  

 1. Obecność menagera

Zapytajcie też czy menager jest obecny podczas wesela i, czy w razie problemów będzie można liczyć na jego pomoc.

 Ważne przy rezerwacji sali weselnej

 Ważne przy rezerwacji sali weselnej

Oprócz podanych powyżej pytań do menagera przy rezerwacji sali weselnej dobrze pamiętać o takich kwestiach jak:

 • Ustalenie godzin serwowania gorących posłów.
 • Miejsce dla dj-a, orkiestry, fotografa, kamerzysty.
 • Powitanie pary młodej .
 • Cena od talerzyka dla każdego z gości weselnych, dzieci, dla dj-a, orkiestry, fotografa, kamerzysty. Ceny dla dorosłych, dzieci oraz obsługi są różne.
 • Czy istnieje możliwość organizacji poprawin i ile będzie to kosztować.
 • Kilkukrotnie przeczytajcie umowę, a jeśli jakikolwiek punkt będzie dla Was niezrozumiały zapytajcie menagera.

 Podsumowanie

Pytania powinny dotyczyć różnych kwestii — zarówno kosztów ukrytych, jak również liczby kelnerów obsługujących gości weselnych czy sprawnej klimatyzacji. Zanim więc podpiszecie umowę z menagerem i wpłacicie zaliczkę, przygotujcie sobie listę pytań, dokładnie zanotujcie  wszystkie odpowiedzi i nie bójcie się pytać nawet wtedy, gdy pytanie wyda się Wam  dziwne. Dzięki temu w dniu wesela wszystko będzie idealnie.

 

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz