DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Śluby humanistyczne w Polsce pojawiły się w 2007 roku i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród zakochanych. Ślub humanistyczny to ceremonia, która odbywa się bez księdza,  bez urzędnika, nie w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w kościele, ale w dowolnym, wybranym przez zakochanych miejscu.    

 

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to ceremonia, w centrum której znajduje się człowiek. Najważniejsze są jego potrzeby i emocje – uroczystość ma podkreślać wolność człowieka, jego kult życia, światopogląd  i wartości, które są ważne dla pary młodej.

Śluby humanistyczne organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne – aby przystąpić to takiego ślubu nie trzeba być członkiem towarzystwa. Nad przebiegiem uroczystości czuwa mistrz ceremonii.

Ślub humanistyczny ma wymiar symboliczny i nie ma mocy prawnej. Jest to uroczystość spersonalizowana – para młoda sama ustala jej przebieg. Elementem, który jest wspólny dla ślubu humanistycznego i  pozostałych uroczystości ślubnych jest wymiana obrączek.

 

Dla kogo?

Dla kogo ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny mogą wziąć dwie dorosłe osoby. W przeciwieństwie do ślubu cywilnego, kościelnego lub konkordatowego na taką ceremonię mogą zdecydować się również osoby tej samej płci.

Tego typu ślub okazuje się dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są związane z żadnym wyznaniem i nie utożsamiają się z żadną wiarą, a chcą złożyć przysięgę małżeńską. Taki ślub mogą również zawrzeć rozwodnicy.

 

Ślub humanistyczny – cena

Jak już wspomnieliśmy, ślub humanistyczny to uroczystość spersonalizowana, więc jej ostateczny koszt zależy od potrzeb i preferencji młodej pary. Zazwyczaj jednak koszt ceremonii to około 700-1000 złotych.

 

Proces ceremonii

Proces ceremonii

Opisanie dokładnego przebiegu ceremonii jest trudne, a nawet niemożliwe, ponieważ to para młoda ustala jej przebieg. Każda z uroczystości ma wymiar indywidualny i całkowicie wyjątkowy.

Narzeczeni bądź narzeczone samodzielnie układają tekst przysięgi małżeńskiej, ustalają jaką mowę, i w którym momencie, ma wygłosić celebrans. Para młoda nie ma też żadnych ograniczeń w kwestii doboru muzyki bądź dekoracji. W zależności od preferencji ślub może być wzbogacony o odczyt poezji, tekstów literackich, różnego typu mów. Uroczystość może odbyć się w dowolnym miejscu  – w parku, nad brzegiem jeziora, w domu narzeczonych i o dowolnej porze.

Czytaj więcej...  Torty Weselne • Styl Naked Cake - hit sezonu!

Stałym elementem podczas każdej z tego typu ceremonii jest obecność celebransa. Celebrans, czyli mistrz ceremonii prowadzi całą uroczystość i czuwa nad jej przebiegiem. 

 

Ślub humanistyczny – prawne aspekty

  • Ślub humanistyczny w Polsce, w przeciwieństwie, do ślubów humanistycznych zawieranych na przykład w USA nie ma mocy prawnej.
  • Tego typu uroczystość nie jest ważna zarówno w świetle prawa cywilnego, jak i kościelnego.
  • Aby ślub miał moc prawną należy zalegalizować go w Urzędzie Stanu Cywilnego, co oznacza, że para po ślubie humanistycznym musi wziąć ponowny ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

  1. Krok pierwszy to kontakt z celebransami, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, w którym narzeczeni zamieszczają takie informacje jak data i miejsce ślubu.
  2. W procesie organizacji ślubu humanistycznego nie są wymagane żadne dokumenty i zaświadczenia.
  3. Kolejny krok to ustalenie szczegółów – stworzenie scenariusza uroczystości, uzgodnienie z celebransem jej przebiegu.
  4. To wszystko, potem pozostaje już tylko czekać na ten wyjątkowy dzień.

 

Jak to wygląda naprawdę? Zobacz sam

 

Podsumowanie

Podsumowując, ślub humanistyczny to uroczystość, za pomocą której para młoda ma wyrazić siebie, swoje przekonania i wartości. Jest to ślub o charakterze symbolicznym, który nie ma mocy prawnej, zawrzeć taki ślub mogą zarówno osoby heteroseksualne, jak i homoseksualne.

Dodaj komentarz