DNIA / PRZEZ Administrator/ W Ślub i Wesele/ 0 komentarzy

Liczba narzeczonych decydujących się na zawarcie ślubu cywilnego w plenerze z roku na rok wzrasta, tak samo jak liczba przyjęć weselnych na świeżym powietrzu. Co więcej, odkąd w Polsce istnieje możliwość zorganizowania ceremonii poza USC, wielu zakochanych ubiega się o pozwolenie na ślub kościelny w plenerze.

Ślub kościelny w plenerze – jak się przygotować?

Narzeczeni często  marzą o tym, aby ślub kościelny odbył się poza kościołem, na przykład w ogrodzie, nad brzegiem morza, nad rzeką, czy w innym pięknym miejscu.   

Organizacja ślubu kościelnego w plenerze to dość trudne zadanie i nie ukrywajmy, spore koszty. Na jakie kwestie w szczególności warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

 1. Zadaszenie

Pogoda lub zaskakiwać, niezależnie więc od tego czy bierzmy ślub w czerwcu, w maju, czy we wrześniu musimy być przygotowani na różne ewentualności, zarówno na piekące słońce, jak również na deszcz i wiatr. Koniecznie pamiętajcie o zadaszeniu – może to być namiot, altana i każda inna konstrukcja, która ochroni Was i Waszych przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

 1. Droga pary młodej

Panna młoda w pięknej białej sukni ślubnej i butach na obcasie idąca po trawie lub piasku nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o pannę młodą ale o wszystkich przybyłych gości weselnych. Dobrze więc zadbać o twardą, wygodną nawierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem okazują się drewniane posadzki, jak również dywany. W przypadku ślubu na plaży lepiej sprawdzi się podłoga drewniana.

 1. Podest dla pary młodej i księdza

Zarówno para młoda, jak również ksiądz muszą być widoczni, pamiętajcie więc o podeście, dzięki któremu będziecie nieco wyżej niż goście weselni.

 1. Ołtarz

Ślub kościelny w plenerze znacznie różni się od cywilnego, tutaj nie wystarczy stół dla urzędnika, ale niezbędny jest ołtarz – miejsce na Tabernakulum i Pismo Święte, miejsce na kielichy, krzyż czy świece.

 1. Miejsca siedzące

Zadbajcie o to, by każdy z gości miał miejsce siedzące, warto dostawić kilka krzeseł więcej – zdarza się, że na ślub przybywają również osoby, które nie były zaproszone, ale chcą życzyć młodej parze wszystkiego, co najlepsze.

 1. Klęczniki

Podczas ślubu kościelnego absolutnie niezbędny jest klęcznik dla pary młodej, przydatne mogą okazać się również klęczniki dla świadków i gości. Pamiętajmy też o wygospodarowaniu miejsca, w którym przybyli będą mogli przyjąć komunię św.

 1. Nagłośnienie

Kolejna ważna kwestia podczas ślubu kościelnego w plenerze to nagłośnienie –  warto zadbać o mikrofon i głośniki, dzięki którym goście weselni usłyszą każde słowo, które padnie podczas ceremonii.

 1. Oświetlenie

Jeśli planujecie ślub w późniejszych godzinach, pamiętajcie o oświetleniu, które jest niezbędne zarówno przy ołtarzu, jak również przy miejscach dla gości. Lampiony, żyrandole, lampy mogą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną.

Prawdziwy ślub kościelny na plaży czy to realne?

Ślub kościelny w plenerze, na przykład na plaży, jest realny, ale zgodę na organizację takiej uroczystości poza kościołem można uzyskać tylko w uzasadnionych przypadkach.

Zgodnie z prawem kanonicznym:

Kan. 1115 

Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej.

Kan. 1118

 • 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.
 • 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.
 • 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Kan. 1119

Poza wypadkiem konieczności, przy zawieraniu małżeństwa należy zachować obrzędy przepisane w księgach liturgicznych zatwierdzonych przez Kościół albo przyjęte prawnymi zwyczajami.

Zgodę na ślub poza kościołem musi wyrazić proboszcz a dyspensy udzielić może tylko biskup. Formalności mogą trwać nawet rok, ale jeśli nie zależy nam na czasie, a ślub kościelny w plenerze jest naszym największym marzeniem, warto poczekać. Musimy jednak mieć świadomość, że możemy spotkać się z odmową.

Czytaj więcej...  Bukiety ślubne - trendy na 2017 rok

Jeśli biskup wyrazi zgodę, przygotowania do ślubu i wesela będą mogły ruszyć pełną parą, jeśli jednak  nie uda się nam uzyskać zgody na ślub kościelny w plenerze, alternatywnym rozwiązaniem będzie na przykład ślub w niewielkiej kapliczce, która jest otoczona zielenią.

Prośba do księdza o udzielenie ślubu

Narzeczeni, którzy marzą o ślubie w plenerze powinni udać się do proboszcza i omówić formalności dotyczące uzyskania zgody na ślub poza kościołem. Młodzi muszą też poprosić proboszcza o zgodę na wniosek o udzielenie ślubu kościelnego w plenerze.

Zgoda proboszcza to dopiero pierwszy krok, ponieważ dyspensy może udzielić jedynie biskup. Prośbę kierowaną do biskupa należy odpowiednio uargumentować. Przyszła para młoda powinna więc dokładnie przemyśleć, dlaczego chce zawrzeć związek małżeński poza kościołem i wszystko opisać we wniosku – ogólnikowe stwierdzenia dotyczące zieleni, pięknego krajobrazu  czy tego, że ślub w plenerze doskonale wygląda na fotografiach odpadają.

Jak już wspominaliśmy, narzeczeni na odpowiedź, zarówno pozytywną, jak i negatywną mogą czekać nawet rok, warto więc, udać się do kancelarii parafialnej ze sporym wyprzedzeniem.

Ślub cywilny w plenerze – Koszty i opłaty

Wszyscy narzeczeni mogą zawrzeć ślub cywilny w plenerze, z jakim kosztami należy się liczyć w przypadku zawarcia małżeństwa poza USC?

Zgodnie z punkt em11. Art. 85. Ustawy z dn. 28 listopada 2014 roku, Prawa o aktach stanu cywilnego: 

Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, w którym jest właściwy kierownik tego urzędu, uwzględniając zryczałtowane koszty udziału kierownika urzędu stanu cywilnego w przyjmowaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego oraz mając na uwadze, że opłata ta nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.7)).

Oznacza to, że opłata ze ślub cywilny w plenerze nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia. W praktyce za udzielenie ślubu poza USC od nowożeńców pobierana jest opłata w wysokości 1000 złotych.

Oczywiście to koszt, które musimy pokryć w USC, do tego powinniśmy doliczyć takie wydatki, jak:

 • Wynajem mebli, na przykład krzeseł dla pary młodej i dla gości, stołu dla urzędnika,
 • Wynajem oświetlenia
 • Wynajem nagłośnienia
 • Wynajem zadaszenia, na przykład namiotu
 • Dekoracja

Jak wygląda ślub kościelny w plenerze – Nasza Galeria (tutaj jakieś zdjęcia) + krótki opis

Ślub to wyjątkowe przeżycie i wielu nowożeńców postanawia uwiecznić uroczystość na fotografiach. Zdjęcia ze ślubu kościelnego, a w szczególności ślubu kościelnego w plenerze, na przykład w ogrodzie, na plaży czy w ruinach zamku robią wrażenie.

Jeśli chodzi o sam przebieg uroczystości to musi ona odbywać się zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Kościół, weselna msza św. w plenerze nie różni się więc od tej w kościele.

Poniżej klika fotografii, dzięki którym dowiecie się jak dokładnie wygląda ślub kościelny w plenerze.


Roksana i Krzysiek (10)Podsumowanie

Organizacja ślubu kościelnego w plenerze to spore wyzwanie, potrzebna jest zgoda proboszcza oraz pozytywna decyzja biskupa. Jeśli nie otrzymamy zgody pozostanie nam wziąć ślub w kościele lub w kapliczce – na pewno będzie równie wyjątkowy i piękny, jak ten w plenerze. Jeśli jednak otrzymamy zgodę pamiętajmy o czekających nas przygotowaniach i kosztach z tym związanych, między innymi o wynajmie zadaszenia, podłogi, jak również oświetlenia, nagłośnienia  i krzeseł.

Przyszłym nowożeńcom z całego serca życzymy wszystkiego, co najlepsze!  

Powodzenia!

Dodaj komentarz