Jak wygląda spowiedź przedślubna?
Ślub kościelny to marzenie wielu zakochanych. Aby jednak do niego doszło, niezbędne jest spełnienie szeregu wymogów, w tym między innymi przystąpienie do spowiedzi przedślubnej. Dla niektórych osób będzie to mniej, a dla niektórych bardziej stresująca formalność, przed którą mimo wszystko się nie ucieknie. Jak więc dokładniej wygląda? Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej i jakie grzechy podczas niej trzeba wyznać? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Czy spowiedź przedślubna jest obowiązkowa?
2. Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?
3. Spowiedź przedślubna – jakie grzechy należy wymienić?
4. Spowiedź przedślubna – rachunek sumienia
5. Formułka spowiedzi przedślubnej
6. Pytania księdza podczas spowiedzi przedślubnej
Czy spowiedź przedślubna jest obowiązkowa?
Przed przystąpieniem do ślubu kościelnego niezbędne jest spełnienie kilku wymogów związanych z wiarą chrześcijańską. Pierwszym z nich jest udanie się na nauki przedmałżeńskie i wraz z księdzem spisanie protokółu przedślubnego. Drugim jest właśnie spowiedź przedślubna, która ma na celu przede wszystkim pojednanie z Bogiem i Kościołem oraz lepsze poznanie siebie, swoich słabości, wad i zaniedbań. To dlatego jest obowiązkowa i koniecznie musi być potwierdzona podpisem księdza na specjalnych karteczkach otrzymanych podczas spisywaniu protokołu przed ślubem.
Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale do spowiedzi przedślubnej należy przystąpić dwukrotnie. Oczywiście podczas pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej, ksiądz z pewnością o tym poinformuje i podpowie, kiedy przystąpić do pierwszej spowiedzi, a kiedy do drugiej. Najczęściej jednak do pierwszej spowiedzi powinno się przystąpić niedługo po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych, które odbywają się od kilku miesięcy do dwóch tygodni przed samym ślubem, natomiast do drugiej na dzień lub dwa dni przed ceremonią, aby podczas ślubu być w stanie łaski uświęconej, czyli całkowicie wolnym od grzechów.
Spowiedź przedślubna – jakie grzechy należy wymienić?
Rozmowa o grzechach nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeżeli musimy wyznać je obcej osobie. Spowiedź przedślubna może więc być stresująca i jest to całkowicie normalne. Nie powinno się jednak bać się rozmowy z księdzem, nawet o intymnych aspektach swojego życia, ponieważ każdego spowiednika obowiązuje tajemnica spowiedzi. Wobec tego, gdy już zdecydujemy się wyznać winy, na początek nieco wcześniej warto zrobić rachunek sumienia, aby mieć czas na przypomnienie sobie grzechów. Tutaj trzeba też pamiętać, że wiele rzeczy, które wydają się normalną częścią życia, według Kościoła mogą uchodzić za grzech. Do takich zaliczamy między innymi mieszkanie i współżycie z drugą osobą, co jest grzechem ciężkim i należy go wyznać podczas spowiedzi. Oczywiście w trakcie wyznawania win trzeba również wspomnieć o zachowaniu względem drugiej połówki, rodziny oraz znajomych, szczególnie jeżeli nie zawsze było ono prawidłowe. Taka spowiedź i przyznanie się przed samym sobą do złych zachowań może zadziałać bardzo oczyszczająco. I choć nie zawsze jest przyjemna, to trzeba pamiętać, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego zatajenie grzechów może spowodować, że spowiedź stanie się nieważna.
Spowiedź przedślubna – rachunek sumienia
Tak jak wspomnieliśmy, przed przystąpieniem do spowiedzi przedślubnej warto zrobić rachunek sumienia, który pomoże przypomnieć sobie grzechy, a tym samym ułatwi całą spowiedź. Co więc powinien zawierać? Należy w nim odpowiedzieć na pytania:
- Czy poprzednie spowiedzi były w pełni szczere?
- Jakie grzechy popełniliśmy?
- W jakich okolicznościach popełnialiśmy grzechy?
- Czy żałujemy popełnionych grzechów?
- Czy jesteśmy wobec siebie uczciwi?
- Czy zachowaliśmy czystość przedślubną?
Przed zadaniem sobie tych pytań, warto odmówić modlitwę do Ducha Świętego, która brzmi następująco:
Duchu Święty, Ty wiesz wszystko. Znasz mnie lepiej niż ja sam siebie. Proszę, otwórz moje serce, abym dobro i zło, które jest we mnie, dobrze rozpoznał. Spraw, bym potrafił, z miłości do Boga i wszystkiego, co dobre, szczerze żałować za grzechy. Dodaj mi też odwagi i siły, bym potrafił wytrwać w moich dobrych postanowieniach. Amen.
Formułka spowiedzi przedślubnej
Spowiedź przedślubna nie różni się od zwykłej spowiedzi, ale przed przystąpieniem do niej należy poinformować księdza, że dotyczy ona zbliżającej się uroczystości. Takie wyznanie win wygląda następująco:
1. Należy uklęknąć w konfesjonale i zacząć od słów: niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
2. Kolejnym krokiem jest przeżegnanie się na głos słowami: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, amen.
3. Ksiądz uczyni znak krzyża i odpowie: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.
4. Po tych słowach odpowiada się: amen.
5. Teraz należy się przedstawić i wspomnieć o tym, że jest to spowiedź przedślubna.
6. Następnie przed wyznaniem grzechów trzeba poinformować księdza kiedy miała miejsce ostatnia spowiedź i czy została odprawiona pokuta.
7. Teraz czas na wyznanie grzechów, które rozpoczyna się słowami: obraziłam/em Pana Boga następującymi grzechami…
8. Po wyznaniu grzechów należy powiedzieć: więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę o rozgrzeszenie i pokutę.
9. Ksiądz udzielając rozgrzeszenia odpowie: Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
10. Po tych słowach odpowiada się: amen.
11. Ksiądz może dodać: wysławiajmy Pana, bo jest dobry.
12. Na to odpowiada się: bo jego miłosierdzie trwa na wieki.
13. Ksiądz zakończy spowiedź słowami: Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju.
13. Na co odpowiada się: Bóg zapłać.
Jak więc widać, spowiedź przedślubna nie należy do najtrudniejszych, a jej przebieg wcale nie musi być stresujący. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy zapamiętamy całość, to przed przystąpieniem do spowiedzi warto w domu przypomnieć sobie formułkę spowiedzi, aby mieć pewność, że nie popełni się błędu.
Pytania księdza podczas spowiedzi przedślubnej
W niektórych przypadkach ksiądz podczas spowiedzi może zadać kilka pytań. Dzieje się tak w momencie, gdy chce doprecyzować część poruszonych tematów, aby mieć pełną jasność. Oznacza to, że może zapytać między innymi o kwestię wspólnego mieszkania i współżycia z drugą połową. Według kościoła nie ma na takie zachowanie przyzwolenia i jest to grzech ciężki, którego nie można zatajać, dlatego powinno się go wyznać podczas spowiedzi. Oczywiście mówienie o grzechach obcej osobie może być krępujące i dla wielu będzie to sytuacja stresująca, jednak jest to obowiązkowy punkt przygotowania do ślubu kościelnego, dlatego nie można go pomijać. Tuż po zakończeniu spowiedzi otrzyma się kartkę, która potwierdzi to, że dotrzymało się obowiązku i przystąpiło do spowiedzi przedślubnej. Takie oświadczenie należy złożyć w parafii, w której bierze się ślub.