Strona główna » Butonierka ślubna – czym jest i do czego służy?

Butonierka ślubna – czym jest i do czego służy?

przez Administrator
Butonierka ślubna - czym jest i do czego służy?

Do czego służy butonierka ślubna?

Butonierka to termin, który powinien znać każdy pan młody. Dotyczy on garnituru ślubnego, a biorąc pod uwagę, że jest często mylony z brustaszą i poszetką, podczas przygotowań do tej wyjątkowej uroczystości warto dowiedzieć się, czym konkretniej jest i do czego służy. I to właśnie dokładnie opisujemy w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Butonierka ślubna – co to jest?
2. Butonierka ślubna dla pana młodego i świadka
3. Jakie kwiaty wybrać do butonierki ślubnej?
4. Czym ozdobić butonierkę – pojedynczym kwiatem czy bukiecikiem?


Butonierka ślubna – co to jest?

Butonierka jest często mylona z niewielkimi wiązankami, które pełnią rolę ozdoby garnituru pana młodego. Jest to błąd, ponieważ tak naprawdę pojęcie to oznacza otwór w lewej klapie marynarki na wysokości obojczyka, w którym umieszcza się przeróżne dekoracje. To właśnie do butonierki wkłada się pojedynczy kwiat lub miniaturowy bukiecik, aby wzbogacić stylizację pana młodego. Tradycja ta wzięła się z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to mężczyźni ozdabiali garnitury świeżymi kwiatami. Ślub i wesele jest więc idealnym momentem na kultywowanie tego pięknego zwyczaju, zwłaszcza że umieszczone w butonierce rośliny stają się gustowną ozdobą całego wyglądu. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że najczęściej takie otwory są ozdobione szwem, ale sam otwór może być zaszyty z racji rzadkiego używania. Wobec tego, w takim wypadku niezbędne będzie jego nacięcie i najlepiej zadanie to powierzyć krawcowej, która zajmie się tym w sposób profesjonalny.

Butonierka ślubna z bukietem

Źródło

Butonierka ślubna dla pana młodego i świadka

Udekorowana butonierka to akcent, który może zdobić garnitur zarówno pana młodego, jak i świadka. Oczywiście w dniu ślubu i wesela to pan młody pełni ważniejszą rolę, ale mimo to obecność świadka w obu tych uroczystościach jest bardzo istotna, dlatego on również może pozwolić sobie na taką ozdobę. W tym wypadku butonierka powinna być jednak nieco mniej okazała, aby nie odwracała uwagi od stylizacji pana młodego. Tutaj warto też pamiętać, że taka miniaturowa kompozycja kwiatowa najlepiej, aby była wykonana z żywych kwiatów i miała formę dekoracji nawiązującej wyglądem do ogólnego stylu wesela. Ponadto, użycie zbyt dużych kwiatów lub umieszczenie ich zbyt dużej ilości może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, w wyniku czego garnitur nie będzie wyglądał już tak efektownie.

Butonierka ślubna

Źródło

Jakie kwiaty wybrać do butonierki ślubnej?

Niegdyś do ozdabiania butonierki na ślub wykorzystywano jeden biały goździk, jednak mając na uwadze, że trendy w branży ślubnej bardzo szybko ulegają zmianie, obecnie coraz częściej uzupełnia się ją niewielkim bukiecikiem złożonym z kilku kwiatów. Taka dekoracja powinna składać się z roślin, które będą współgrały z motywem przewodnim wesela i co najważniejsze z bukietem ślubnym, który będzie trzymała panna młoda. Wobec tego, najlepiej wykorzystać ten sam gatunek roślin zarówno do wykonania wiązanki ślubnej, jak i bukieciku do butonierki, aby cała kompozycja pozostała spójna. Do tego trzeba wykorzystać kwiaty na tyle wytrzymałe, żeby wyglądały świeżo nawet po kilku godzinach trwania uroczystości bez dostępu do wody. W tym wypadku bardzo dobrym wyborem będą więc wspomniane wcześniej goździki, róże, eustomy lub gardenie.

Butonierka ślubna z różą

Źródło

Czym ozdobić butonierkę – pojedynczym kwiatem czy bukiecikiem?

Dawniej dekorowanie butonierki niewielkimi bukiecikami było uznawane za rozwiązanie w złym guście, jednak wraz ze zmieniającymi się trendami i ten pogląd uległ zmianie. Obecnie do jej ozdobienia można wykorzystać zarówno pojedynczy kwiat, jak i bukiet składający się z kilku roślin, ale warto pamiętać, że w obu tych przypadkach powinny one być dopasowane do wiązanki ślubnej trzymanej przez pannę młodą. Bardzo ważne jest też, aby kwiaty umieścić w klapie marynarki, a nie w kieszonce na lewej piersi, ponieważ kieszonka to miejsce dla poszetki, czyli ozdobnej chusty.

Butonierka z bukiecikiem ślubnym

Źródło

Sprawdź też

Dodaj

* Zgadzam się na przetwarzanie przez właściciela serwisu, moich danych osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w naszej polityce prywatności..