Strona główna » Ślub rzymski – na czym dokładniej polega i jakie są jego założenia?

Ślub rzymski – na czym dokładniej polega i jakie są jego założenia?

przez Administrator
Ślub rzymski - na czym dokładniej polega i jakie są jego założenia?

Na czym polega ślub rzymski?

Ślub rzymski to wyjątkowa ceremonia, która swoje początki ma już w starożytnym Rzymie. Jest to ślub pełen symboli, rytuałów i elementów, których celem jest celebrowanie miłości i związku, a przy tym wzmocnienie więzi rodzinnych i społecznych. Nie każdy jednak wie, że takie ceremonie niewiele różnią się od tych dzisiejszych. Na czym więc dokładniej polegają? Co to jest ślub rzymski i jakie są jego założenia? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Co to jest ślub rzymski?
2. Historia ślubów rzymskich
3. Ślub rzymski w Kościele Katolickim
4. Ślub rzymski a ślub tradycyjny w Polsce


Co to jest ślub rzymski?

Ślub rzymski, nazywany też małżeństwem rzymskim, to forma zawarcia małżeństwa, którą zapoczątkowano w starożytnym Rzymie. Celem takiej ceremonii było legalne i formalne związanie dwóch osób, aby zapewnić stabilność i ciągłość rodzinnej linii dziedziczenia. Takie śluby były ważne z punktu widzenia prawa i miały wpływ na dziedziczenie, opiekę nad dziećmi oraz zobowiązania finansowe obojgu małżonków. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że niegdyś były one aranżowane pomiędzy dwiema rodzinami i to właśnie rodziny zawierały między sobą stosowną umowę. Nie chodziło więc tu wyłącznie miłość małżonków, ale również o cele, jakie chciały osiągnąć ich rodziny. To pozwalało dochodzić do określonych sukcesów i statusu społecznego.

Historia ślubów rzymskich

Małżeństwo w starożytnym Rzymie było traktowane jako obywatelski obowiązek, a jego efektem miały być narodziny nowego obywatela. Niestety, oznaczało to, że uczucie obojga ludzi nie stanowiło najważniejszego spoiwa ich związku. O wiele ważniejsze były kalkulacje ich rodzin, które chciały się wzbogacić, osiągnąć wyższy status społeczny i większy prestiż. Bardzo często takie umowy miały charakter umowy prokreacyjnej, której celem było spłodzenie potomka rodu, przy czym warto pamiętać, że w Rzymie pan młody musiał mieć ukończone 14 lat, a panna młoda 12, aby doszło do ślubu. Gdy rodziny zawarły między sobą umowę o małżeństwie, nadchodził czas na ślub, który dzielił się na trzy etapy:

  • I etap – zarejestrowanie małżeństwa, które odbywało się przed świadkami.
  • II etap – przekazanie panny młodej do domu męża, gdzie odbywała się ceremonia zaślubin.
  • III etap – uroczystości weselne, które trwały przez kilka dni.

Podczas tych ceremonii kobieta była ubrana w długą tunikę i białą togę bez żądnych ozdób, a na głowie miała czerwony welon wykonany z uzbieranych przez siebie kwiatów. Wraz z upływem czasu przyjął się też zwyczaj ozdabiania głowy pana młodego, którą dekorowana wieńcem z mirtu lub wawrzynu.

Ślub rzymski w Kościele Katolickim

Ślub rzymski, jako forma zawarcia małżeństwa pomiędzy dwojgiem ludzi, został zastąpiony przez ślub chrześcijański w Kościele Katolickim. I mimo, że rzymskie małżeństwa nie mają już zastosowania w dzisiejszych czasach, to kościół wciąż szanuje ich historie i kulturę, dzięki czemu można zauważyć między nimi wiele podobieństw. Współczesne ceremonie mają bowiem zbliżone cele i założenia, co ślub rzymski, czyli zapewnienie stabilności i ciągłości w związku, wspólną opiekę nad dziećmi oraz zobowiązania finansowe. Jednak ślub chrześcijański skupia się również na ważności sakramentu małżeństwa, który łączy dwie osoby w jednym ciele i duchu, a dodatkowo wymaga świadomego złożenia przysięgi przed Bogiem obojga narzeczonych, co stanowi punkt kulminacyjny całej ceremonii. Inaczej to wyglądało w przypadku organizowanych niegdyś ślubów rzymskich, kiedy to umowę małżeńską zawierały rodziny młodych, dlatego też nie jest on uważany za wiążący sakramentalnie w Kościele Katolickim.

Ślub rzymski a ślub tradycyjny w Polsce

Polskie śluby i wesela znane są z hucznego świętowania zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy narzeczonymi. Inaczej wyglądało to w starożytnym Rzymie, kiedy to ceremonie były bardziej powściągliwe, skoncentrowane na rytuałach i symbolicznych gestach. Mimo to, jest wiele elementów, które je łączy, w tym przede wszystkim wymiana obrączek, marsz weselny, wianek panny młodej oraz świadkowie, którzy towarzyszą podczas zawarcia małżeństwa. To powoduje, że w rzeczywistości ślub rzymski jest głęboko zakorzeniony we współczesnych ceremoniach zaślubin, a jego wyjątkowość, symbole i znaczenia, sprawiły że przetrwał próbę czasu i w pewien sposób jest praktykowany po dziś dzień.

Sprawdź też

Dodaj

* Zgadzam się na przetwarzanie przez właściciela serwisu, moich danych osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w naszej polityce prywatności..