Strona główna » Ile kosztuje fotograf na wesele?

Ile kosztuje fotograf na wesele?

przez Administrator
Ile kosztuje fotograf na wesele?

Ile może kosztować wynajęcie fotografa na wesele?

Wybór fotografa na ślub i wesele to jedna z podstaw organizacji tych uroczystości, wszak jeszcze długo po nich małżeństwo z sentymentem będzie powracało do zrobionych wtedy zdjęć. To właśnie dlatego najlepiej skorzystać z usług profesjonalisty, którego prace wyróżniają się estetyką i walorami artystycznymi, ale przy tym dobrze byłoby nie wydać majątku, zwłaszcza że obie te ceremonie wiążą się z ogromnymi kosztami. Na jaki więc wydatek należy się nastawić? Ile dokładniej kosztuje fotograf na wesele? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Jaka jest cena wynajęcia fotografa na wesele?
2. Fotograf na wesele – ceny
3. Co jeszcze wpływa na cenę fotografa na wesele?
4. Jak wybrać dobrego fotografa na wesele?
5. Koszt fotografa na wesele


Jaka jest cena wynajęcia fotografa na wesele?

Niestety, rzadko kiedy fotografowie mają odgórnie ustalony cennik, który stosują bez względu na zakres obowiązków. Trudno się temu dziwić, w końcu każda uroczystość ma inny charakter, co wypływa na ostateczną wycenę. To właśnie dlatego koszt zatrudnienia fotografa na wesele będzie zależał od wielkości imprezy, czasu jej trwania, terminu, regionu, miejsca oraz dodatkowych usług, na jakie zdecydowali się nowożeńcy. Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba liczyć się z wydatkiem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kiedy więc cena będzie atrakcyjna, a kiedy nieco mniej? Sprawdźcie!

Fotograf na wesele – ceny

Ceny zatrudnienia fotografa na wesele można podzielić na trzy półki cenowe: niską, średnią i wysoką. Każda z nich obejmuje koszt reportażu ze ślubu i wesela wykonywanego przez jednego profesjonalistę wraz z selekcją zdjęć i ich obróbką. Biorąc to pod uwagę, możemy przyjąć następujące widełki:

  • poniżej 4000 zł za reportaż – niska cena,
  • pomiędzy 4000 zł a 6000 zł za reportaż – średnia cena,
  • powyżej 6000 zł za reportaż – wysoka cena.

Skąd wynikają tak duże rozbieżności między cenami? Trzeba wiedzieć, że jest to efekt indywidualności każdego zlecenia. Na konkretną wycenę może bowiem wpływać między innymi termin uroczystości, długość jej trwania, region, w którym się odbywa, wielkość imprezy oraz dodatkowe usługi.

Co jeszcze wpływa na cenę fotografa na wesele?

Oczywiste jest, że cena zatrudnienia fotografa na wesele jest uzależniona od zakresu wykonywanych usług. Najczęściej podstawą jest reportaż z przygotowań, ceremonii ślubu oraz imprezy weselnej. W tym wypadku zakres godzin pracy fotografa będzie zależy od danego profesjonalisty – jedni mają w ofercie pracę przez cały dzień i noc, zaś inni pracują jedynie w określonym wymiarze czasowym, co oznacza, że za wydłużenie czasu ich pracy trzeba będzie dopłacić. To właśnie dlatego warto ustalić to już na początku negocjacji, aby mieć pewność, że fotograf nie opuści nas w najważniejszych momentach. Kolejnymi dodatkami, które mogą zwiększyć cenę zatrudnienia fotografa na wesele jest opakowanie zdjęć, ich wydrukowanie, wykonanie sesji plenerowej oraz najbardziej kosztowne, czyli zrobienie reportażu kilkudniowego, w którym fotograf pojawi się również na poprawinach.

Jak wybrać dobrego fotografa na wesele?

Fotografie z przygotowań, ślubu i wesela muszą być jak najlepsze. W końcu będzie to pamiątka, którą małżeństwo będzie przeglądało jeszcze wiele lat po tych uroczystych wydarzeniach. Warto więc wiedzieć, czy wybrany fotograf jest osobą doświadczoną i spełni wszystkie nasze oczekiwania. Wobec tego, podczas przeglądania portfolio najlepiej wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • kolorystyka,
  • estetyka,
  • klimat,
  • naturalnie wyglądający retusz,
  • odpowiednie naświetlenie,
  • uchwycenie najważniejszych momentów,
  • wysoka jakość.

Koszt fotografa na wesele

Jak więc widać, budżet przeznaczony na zatrudnienie fotografa na wesele powinien być dostosowany nie tylko do własnych oczekiwań, ale również oferowanych usług. Jeżeli liczymy na dobrej jakości zdjęcia, ich odpowiednią selekcję i obróbkę oraz przygotowanie z nich albumów wraz z odbitkami, to tak jak wspomnieliśmy, trzeba nastawić się na wydatek minimum kilku tysięcy złotych. Oczywiście na przeróżnych portalach można znaleźć oferty mniej doświadczonych fotografów, którzy oferują te same usługi za kilkaset złotych, jednak najczęściej wykonują je niedoświadczone osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Należy więc zastanowić się, czy podczas tak ważnego dnia warto podejmować ryzyko i powierzać wykonanie fotografii osobie, która ma w tej branży niewielkie doświadczenie.

Sprawdź też

Dodaj

* Zgadzam się na przetwarzanie przez właściciela serwisu, moich danych osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w naszej polityce prywatności..