Korkowe na weselu – co konkretniej oznacza?
Podczas organizacji wesela często pojawiają się dodatkowe koszty, które para młoda nie zawsze uwzględnia w kosztorysie tej wyjątkowej uroczystości. Jedną z takich opłat jest korkowe, czyli opłata za wniesienie własnego alkoholu na salę, w której odbędzie się przyjęcie. Kiedy więc należy ją uiścić? Czy lepiej zamówić alkohol w lokalu, w którym odbędzie się wesele, czy lepiej nabyć go w hurtowni? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Co to jest korkowe?
2. Jak naliczane jest korkowe?
3. Ile kosztuje korkowe na weselu?
4. Kiedy płaci się korkowe?
Co to jest korkowe?
Organizacja wesela wiąże się z wieloma wydatkami, których wysokość jest zależna od wielu różnych czynników. Niestety, nie wszystkie z nich da się odgórnie zaplanować, ponieważ wraz ze zbliżającą się uroczystością często pojawiają się dodatkowe koszty, które nie zawsze zostały uwzględnione w przygotowanym wcześniej planie. Jedną z takich opłat jest korkowe, czyli opłata za wniesienie własnego alkoholu na salę, w której odbędzie się wesele. W ten koszt wlicza się:
- możliwość przechowywania alkoholu,
- możliwość schłodzenia alkoholu,
- udostępnienie szkła,
- podawanie alkoholu do stołów.
Tutaj należy jednak zaznaczyć, że nie wszyscy właściciele sal weselnych pobierają opłatę za wniesienie własnego alkoholu. Najlepiej więc już na etapie poszukiwania miejsca do zorganizowania przyjęcia pytać, czy dany organizator wymaga korkowego, aby móc dokładnie zaplanować koszty.
Jak naliczane jest korkowe?
Tak jak wspomnieliśmy, nie wszystkie sale weselne naliczają korkowe. Jeżeli jednak dany organizator pobiera opłatę za wniesienie własnego alkoholu, najczęściej jest ona rozlicza na na trzy sposoby:
- płaci się za każą butelkę wniesioną na salę,
- płaci się za każdą otwartą na sali butelkę,
- płaci się odgórnie ustaloną kwotę, bez względu na ilość wniesionego/wykorzystanego alkoholu.
Ile kosztuje korkowe na weselu?
Wysokość opłaty naliczanej za wniesienie własnego alkoholu na salę weselną jest zależna od danego organizatora, regionu oraz sezonu. Najczęściej korkowe wynosi od 5 do 10 złotych od jednej butelki. Oznacza to, że w przypadku 100 butelek alkoholu niezbędne będzie wniesienie opłaty od 500 do 1000 złotych. Zdarza się jednak, że kwoty te mogą być wyższe, dlatego przed zarezerwowaniem sali weselnej, najlepiej ustalić z menadżerem dokładną cenę od butelki, ponieważ może okazać się, że alkohol kupiony na sali będzie znacznie bardziej opłacalny.
Kiedy płaci się korkowe?
Korkowe najczęściej naliczają organizatorzy, którzy mają w ofercie własny alkohol. W takim wypadku opłata ta powinna być uwzględniona w podpisywanej umowie, aby móc ustalić konkretną kwotę. Jest to jednak kolejny wydatek, dlatego warto wpisać go w budżet, aby nie być zaskoczonym. Na szczęście korkowe najczęściej opłaca się już po weselu, gdy rozlicza się wszystkie rachunki z salą weselną. Dotyczy to szczególnie lokali, które naliczają opłatę za otwarte butelki, a nie za te wniesione na salę.