Strona główna » Okrągłe rocznice ślubu

Okrągłe rocznice ślubu

przez Administrator
Okrągłe rocznice ślubu

Co symbolizują okrągłe rocznice ślubu?

Okrągłe rocznice ślubu to bardzo ważny moment w życiu każdego małżeństwa, który według tradycji powinien być hucznie celebrowany. Niestety, w ostatnich latach zwyczaj ten powoli zanika, a przecież im wyższa liczba wspólnie spędzonych lat, tym więcej powodów do świętowania. Warto więc przypomnieć symbolikę każdej z rocznic, aby podtrzymać tę piękną tradycję. Kiedy więc wypadają okrągłe rocznice ślubu i co konkretniej oznaczają? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Kiedy przypadają okrągłe rocznice ślubu?
• 10 rocznica ślubu
• 15 rocznica ślubu
• 20 rocznica ślubu
• 25 rocznica ślubu
• 30 rocznica ślubu
• 35 rocznica ślubu
• 40 rocznica ślubu
• 45 rocznica ślubu
• 50 rocznica ślubu
• 60 rocznica ślubu
• 70 rocznica ślubu
• 80 rocznica ślubu


Kiedy przypadają okrągłe rocznice ślubu?

Okrągłe rocznice ślubu przypominają małżeństwu o wszystkich spędzonych wspólnie chwilach. Wraz ze wzrostem stażu, wzmacnia się relacja i utrwala uczucie między parą, dlatego ich nazwy wzięły się od materiałów, które symbolizują trwałość związku. W tym wypadku im dłuższy staż małżeński, tym trwalszy materiał. I tak pierwsze 15 lat małżeństwa ma swoje nazwy rok po roku, a później nazwane są rocznice wypadające co 5 kolejnych lat. Mimo to, każda z nich jest wyjątkowa, zatem warto podtrzymywać tradycję ich obchodzenia, aby móc razem świętować kolejne przebyte lata. Kiedy więc przypadają okrągłe rocznice ślubu i co konkretniej symbolizują? Sprawdźcie!

10 rocznica ślubu

Dziesiąta rocznica ślubu to pierwsza okrągła i dwucyfrowa rocznica, która jest nazywana cynową lub aluminiową. W tym wypadku zarówno jeden, jak i drugi materiał, jest symbolem trwałości i siły, dlatego idealnie odwzorowuje wspólnie przebyte 10 lat. Na taką rocznicę warto obdarować druga osobę cynowym lub aluminiowym zegarem, który będzie odmierzał same dobre godziny danego małżeństwa.

15 rocznica ślubu

Piętnasta rocznica ślubu to kolejna okrągła rocznica, która posiada dwie nazwy. Jedna z nich to kryształowa, a druga szklana. I choć z pozoru obie przypominają niezbyt trwałe materiały, to przed laty naczynia z nich uznawano za wyjątkowe, dlatego oba z nich symbolizują przejrzystość, nietuzinkową urodę i trwałość. Na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę kryształową lub szklaną szkatułkę na biżuterię.

20 rocznica ślubu

Dwudziesta rocznica ślubu nazywana jest porcelanową. Materiał ten jest jeszcze cenniejszy niż kryształ i szkło, dlatego w niektórych rejonach naszego kraju, to właśnie porcelanowe naczynia tłucze się na szczęście w dzień poprzedzający wesele. Symbolizuje on piękno, tak więc dwudziesta rocznica oznacza piękne życie, które małżeństwo wspólnie zbudowało. Na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę porcelanowymi naczyniami.

25 rocznica ślubu

Dwudziesta piąta rocznica ślubu to już ćwierć wieku spędzonych w małżeństwie. Nazywana jest srebrną, ponieważ jest to bardzo cenny materiał, a jej nazwa wzięła się z tradycji Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to mężowie obdarowywali swoje ukochane srebrnym wieńcem w celu celebracji niesłabnącej miłości. Na taką rocznicę warto drugą osobę srebrną biżuterią z grawerem, która będzie wspaniałą pamiątką dla obojga małżonków.

30 rocznica ślubu

Trzydziesta rocznica ślubu, nazywana perłową, to już bardzo poważny staż małżeństwa, dlatego jej nazwa wzięła się od tego pięknego klejnotu. Symbolizuje on coś bardzo kosztownego, niezwykłego i pełnego nieskazitelności, a dodatkowo rzadko spotykanego. Idealnie odwzorowuje więc tak długi czas spędzony razem. Na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę sznurem pereł.

35 rocznica ślubu

Trzydziesta piąta rocznica ślubu nazywana jest koralową, ponieważ materiał ten uznawany jest za symbol bogactwa i siły. W końcu małżeństwo z tak długim stażem to idealne odzwierciedlenie wspólnej siły i bogactwa posiadanych uczuć, które przetrwały aż tyle czasu. Na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę biżuterią z akwamarynem, która będzie inspirowana oceanem.

40 rocznica ślubu

Czterdziesta rocznica ślubu nazywana jest rubinową, ponieważ materiał ten uznawany jest za niezwykły i symbolizuje miłość i pożądanie. Małżeństwo z tak długim stażem zasługuje na najpiękniejsze klejnoty świata, dlatego na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę biżuterią z rubinem lub bukietem rubinowych róż.

45 rocznica ślubu

Czterdziesta piąta rocznica jest nazywana szafirową. Jest to klejnot, który symbolizuje przyjaźń i wyjątkowe więzi, dlatego idealnie odwzorowuje małżeństwa, które spędziły ze sobą aż tyle lat. Na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę biżuterią z szafirem.

50 rocznica ślubu

Pięćdziesiąta rocznica ślubu, nazywana też złotymi godami, to jedna z najbardziej wyjątkowych rocznic ślubu. Według starożytnych tradycji, w tym dniu obie osoby powinny zostać ukoronowane złotym wieńcem i stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Złoto jest symbolem bogactwa i najwyższych laurów, dlatego idealnie odwzorowuje małżeństwa, które przetrwały aż 50 lat. Na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę złotą biżuterią.

60 rocznica ślubu

Sześćdziesiąta rocznica ślubu nazywana jest diamentową. Materiał ten jest bowiem bardzo rzadki, a jednocześnie jest najtwardszym występującym w przyrodzie, co symbolizuje nierozerwalność małżeństwa. Biżuteria z diamentem to bardzo piękny, lecz kosztowny prezent, dlatego na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę biżuterią kryształkami Swarowskiego, które prezentują się równie efektownie.

70 rocznica ślubu

Siedemdziesiąta rocznica ślubu, nazywana kamienną, to bardzo poważny staż małżeństwa, dlatego jej nazwa wzięła się materiału, który symbolizuje nieskończoność i trwałość. Na taką rocznicę warto obdarować drugą osobę efektowną dekorację wykonaną z kamienia .

80 rocznica ślubu

Ostatnią nazwaną rocznicą ślubu jest osiemdziesiąta, a jej nazwa to dębowa. Jest to niewyobrażalnie długi staż i wspólne lata przeżyte razem, dlatego nazwa ta wzięła się od drzewa, które znane jest z trwałości i długowieczności.

Sprawdź też

Dodaj

* Zgadzam się na przetwarzanie przez właściciela serwisu, moich danych osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w naszej polityce prywatności..