Strona główna » Nauki przedmałżeńskie – kiedy do nich przystąpić, ile kosztują i jak dokładniej wyglądają?

Nauki przedmałżeńskie – kiedy do nich przystąpić, ile kosztują i jak dokładniej wyglądają?

przez Administrator
Nauki przedmałżeńskie - kiedy do nich przystąpić, ile kosztują i jak dokładniej wyglądają?

Jak wygląda i ile trwa kurs przedmałżeński?

Ślub kościelny to marzenie wielu par. Jego organizacja nie jest jednak łatwa, wszak trzeba spełnić szereg wymogów, a jednym z nich jest uczestniczenie w naukach przedmałżeńskich. Dla niektórych osób będzie to mniej, a dla niektórych bardziej stresująca formalność, przed którą mimo wszystko nie da się uciec. Jak więc dokładniej wyglądają? Ile kosztują i kiedy powinno się uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Na czym polegają nauki przedmałżeńskie?
2. Czy nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe?
3. Jaki jest cel nauk przedmałżeńskich?
4. Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?
5. Jakie tematy są poruszane na naukach przedmałżeńskich?
6. Ile trwa kurs przedmałżeński?
7. Na ile przed ślubem zacząć nauki przedmałżeńskie?
8. Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?
9. Czy można się zwolnić z kursu przedmałżeńskiego?
10. Gdzie zapisać się na nauki przedmałżeńskie?
11. Ile ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich?
12. Nauki przedmałżeńskie a poradnia życia rodzinnego


Na czym polegają nauki przedmałżeńskie?

Przed przystąpieniem do ślubu kościelnego lub konkordatowego niezbędne jest spełnienie kilku wymogów związanych z wiarą chrześcijańską. Mowa tutaj między innymi o spowiedzi przedślubnej, sporządzeniu protokołu przedślubnego, wniesieniu opłaty za wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych oraz naukach przedmałżeńskich, których celem jest przygotowanie przyszłej pary młodej do małżeństwa. Są to więc pewnego rodzaju wykłady, podczas których poruszane są tematy związane ze wspólnym życiem przyszłych małżonków. Mogą zatem dotyczyć:

  • rozwiązywania konfliktów w małżeństwie,
  • naturalnych metod planowania rodziny,
  • zasad komunikacji pomiędzy partnerami,
  • obowiązków rodzinnych obojga partnerów,
  • przyczyn rozpadów związków.

Bardzo często podczas kursu przedmałżeńskiego pojawiają się też wszelkiego rodzaju specjaliści, których zadaniem jest przygotowanie narzeczonych do małżeństwa, w tym między innymi mediatorzy, psychologowie oraz osoby reprezentujące poradnię małżeńską. Dzięki ich obecności, przyszła para młoda ma możliwość refleksji nad związkiem, sposobami rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem oraz wspólnego wychowywania potencjalnych potomków.

Czy nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe?

Tak, każda para, która chce wziąć ślub kościelny lub konkordatowy musi odbyć kurs przedmałżeński, ponieważ zaświadczenie o jego ukończeniu jest jednym z dokumentów potrzebnych do spisania protokołu przedślubnego. Jest to bowiem wymóg, który Kościół Katolicki stawia osobom przygotowującym się do zawarcia związku małżeńskiego po to, aby przygotować je do wspólnego życia, dlatego do uzyskania takiego zaświadczenia trzeba ukończyć cały kurs. Oznacza to więc, że podobnie do spowiedzi przedślubnej oraz wniesieniu opłaty za wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, bez uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich nie będzie możliwe przystąpienie do ślubu.

Jaki jest cel nauk przedmałżeńskich?

Głównym celem nauk przedmałżeńskich jest przygotowanie narzeczonych do wspólnego życia w małżeństwie. Podczas takich wykładów pomaga się przyszłej parze młodej zrozumieć sakrament małżeństwa, opisuje się jego znaczenie oraz przedstawia wyzwania, które mogą pojawić się po ślubie. Uczestnictwo w kursie przedmałżeńskim jest więc doskonałą okazją, aby zastanowić się nad swoją gotowością do podjęcia tego ważnego kroku oraz zdobyć wiedzę i narzędzia, które pomogą narzeczonym budować trwałe małżeństwo.

Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie mogą odbywać się na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszą formą są wykłady, które mają miejsce dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Takie zajęcia zazwyczaj polegają na luźnej rozmowie, ale towarzyszą im też dyskusje i warsztaty, podczas których przyszli małżonkowie mają możliwość nauczenia się rozwiązywania konfliktów, planowania finansów, odpowiedniej komunikacji oraz poznania wartości i celów życiowych. Najczęściej prowadzą je katecheci, ale część spotkań może być prowadzona też przez psychologów, instruktorów naturalnego planowania rodziny oraz doradców życia rodzinnego. Taki kurs zwykle podzielony jest na kilka katechez i każda z nich dotyczy innego aspektu małżeństwa. Jeżeli jednak z różnych względów przyszli narzeczeni nie mają wystarczająco dużo czasu, aby uczestniczyć w klasycznych naukach przedmałżeńskich, alternatywą są nauki przedmałżeńskie online. Jest to bardzo wygodna forma, która pozwala wziąć udział w spotkaniach z różnych zakątków kraju i świata. Kolejnym rozwiązaniem dla zapracowanej pary, jest kurs przedmałżeński, który odbywa się wyłącznie w weekendy. Ten rodzaj spotkań zakłada nawet kilkugodzinne rozmowy, podczas których w konkretny i jasny sposób przekazywana jest wiedza. I choć spotkania te różnią się formą, to ich treść pozostaje niezmienna. Jakie więc dokładniej tematy są poruszane podczas nauk przedmałżeńskich? Już wyjaśniamy!

Jakie tematy są poruszane na naukach przedmałżeńskich?

Wiele par z niechęcią podchodzi do konieczności odbycia nauk przedmałżeńskich, jednak takie zajęcia mogą być bardzo ciekawym źródłem informacji i praktycznej wiedzy, która może pomóc we wspólnym spędzeniu życia. Podczas nich porusza się bowiem następujące tematy:

  • Komunikacja – jednym z podstawowych tematów poruszanych podczas nauk przedmałżeńskich jest komunikacja, która polega na omawianiu technik efektywnego komunikowania się. Dotyczy to między innymi aktywnego słuchania oraz wyrażania swoich myśli i uczuć w sposób konstruktywny i zrozumiały dla drugiej osoby.
  • Finanse – kolejnym tematem poruszanym podczas kursu przedmałżeńskiego są finanse, a konkretniej omawianie zarządzania finansami, budżetowania, oszczędzania, planowania finansowego oraz zabezpieczenia przyszłej rodziny pod kątem finansowym.
  • Życie seksualne – następnym tematem poruszanym podczas nauk przedmałżeńskich jest życie seksualne, a konkretniej omawiane są tematy związane z z seksualnością, w tym między innymi komunikacja seksualna, planowanie rodziny oraz wartości i normy seksualne w kontekście życia zgodnie z wiarą chrześcijańską.
  • Wartości rodzinne – podczas kuru przedmałżeńskiego nie może też zabraknąć tematu wartości rodzinnych, który obejmuje miłość małżeńską, trudności zakładaniu rodziny oraz rolę rodziny i jej planowania.
  • Religę w małżeństwie – kolejnym tematem poruszanym podczas nauk przedmałżeńskich jest religia w małżeństwie, a konkretniej omawiane są kwestie dotyczące praktykowania wiary, w tym przede wszystkim wspólnej modlitwy, uczestnictwo w życiu kościelnym oraz duchowe aspekty małżeństwa.

Ile trwa kurs przedmałżeński?

Czas trwania nauk przedmałżeńskich jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od miejsca, w którym się odbywa. Tradycyjny kurs przedmałżeński, który obejmuje dwa spotkania w tygodniu, najczęściej dotyczy dziesięciu wykładów i rozplanowany jest od jednego do dwóch miesięcy. Jeżeli jednak zajęcia odbywają się tylko raz w tygodniu, wtedy nauki mogą potrwać nawet do trzech miesięcy. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że wszystko jest zależne od osoby, która prowadzi takie spotkania w danej parafii. Biorąc to pod uwagę, najlepiej odpowiednio wcześnie się na nie zapisać. Dzięki temu uniknie się stresu i niepotrzebnych nerwów w momencie, gdy będzie się nawarstwiało coraz więcej obowiązków z organizacją ślubu i wesela. I tak jak wspomnieliśmy, alternatywą dla tradycyjnego kursu są weekendowe nauki przedmałżeńskie, które są zdecydowanie bardziej skondensowane, w efekcie czego trwają krócej. Wówczas można je ukończyć nawet w dwa weekendy, a to dlatego, że takie spotkania mogą trwać nawet osiem godzin dziennie.

Na ile przed ślubem zacząć nauki przedmałżeńskie?

Biorąc pod uwagę czas trwania tradycyjnych nauk przedmałżeńskich, trzeba rozpocząć je odpowiednio wcześnie, aby przed ślubem je ukończyć i zdobyć odpowiednie zaświadczenie, które jest niezbędne do sporządzenia protokołu ślubnego. Wszystko więc zależy od wybranej formy kursu. Jeżeli do ślubu pozostało już niewiele czasu, najlepiej zdecydować się na nauki przedmałżeńskie online lub weekendowe, a gdy jest odpowiednio wcześnie, można skorzystać ze stacjonarnych spotkań, które rozkładane są na kilka tygodni. Wobec tego, w przypadku kursu prowadzonego internetowo oraz spotkań w weekendy, optymalnym czasem będzie rozpoczęcie ich na około 3-4 miesiące przed ceremonią, a w przypadku tradycyjnych nauk przedmałżeńskich, powinno się rozpocząć je minimum 6 miesięcy przed ślubem. To dlatego, że niektóre parafie są bardzo oblegane przez przyszłe pary młode, a co za tym idzie może zabraknąć miejsc.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?

Koszt kursu przedmałżeńskiego jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od miejsca, w którym się odbywa. W przypadku tradycyjnych nauk przedmałżeńskich, wiele parafii nie ma oficjalnego cennika za kurs, a jedynie informują parę, że mogą zapłacić „co łaska”. Najczęściej jednak kurs przedmałżeński jest prowadzony za darmo, ale zdarzają się też parafie, które wymagają opłaty od 50 do 100 zł. Oczywiście w przypadku nauk małżeńskich online oraz spotkań w weekendy, ten koszt może wzrosnąć i mowa tutaj o kwocie nawet 200 zł.

Czy można się zwolnić z kursu przedmałżeńskiego?

Uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich jest obowiązkiem, ponieważ po ich ukończeniu otrzymuje się zaświadczenie, które jest niezbędne do sporządzenia protokołu przedślubnego. Część osób może być jednak z niego zwolniona i dotyczy to przede wszystkim par, które odbyły już taki kurs w ostatniej klasie szkoły średniej i uzyskały odpowiedni dokument. Mimo to, niektóre parafie nie uznają takich certyfikatów, dlatego najlepiej odpowiednio wcześnie udać się do proboszcza i zapytać, jakie są wymagania wybranej parafii w tym zakresie.

Gdzie zapisać się na nauki przedmałżeńskie?

Kursy przedmałżeńskie odbywają się w większości parafii, dlatego aby się na nie zapisać, wystarczy udać się do proboszcza tej, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania lub tej, w której organizuje się ślub. Nie ma bowiem obowiązku uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich w kościele, w którym dobędzie się ceremonia, dlatego ich miejsce można dopasować do swoich preferencji. Wobec tego, podczas wyboru warto zwrócić uwagę na opinie, dojazd oraz termin odbywających się spotkań.

Ile ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich?

Po ukończeniu kursu przedmałżeńskiego każdy jego uczestnik otrzyma odpowiednie zaświadczenie. Oznacza to więc, że zarówno przyszły mąż, jak i przyszła żona dostanie osobny dokument, który ważny będzie bezterminowo. Jest to niezbędny wymóg formalny do zawarcia związku małżeńskiego, dlatego tak ważne jest uczestnictwo w naukach.

Nauki przedmałżeńskie a poradnia życia rodzinnego

Podczas trwania nauk przedmałżeńskich narzeczonych obowiązuje również wizyta w poradni życia rodzinnego. Najczęściej są to trzy wizyty, w wymiarze jednej lub dwóch godzin każda. Takie spotkania odbywają się indywidualnie, a nie w większej grupie, jak to ma miejsce podczas kursu przedmałżeńskiego. W ich trakcie duży nacisk jest kładziony na:

  • cykl owulacyjny kobiety,
  • rozpoznanie dni płodnych i niepłodnych,
  • naturalnymi metodami planowania rodziny.

Tutaj należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze instytucja organizująca nauki przedmałżeńskie rezerwuje takie spotkania, dlatego w niektórych przypadkach niezbędne jest ich umówienie na własną rękę.

Sprawdź też

Dodaj

* Zgadzam się na przetwarzanie przez właściciela serwisu, moich danych osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w naszej polityce prywatności..