Strona główna » Zapowiedzi przedślubne – na czym polegają, ile kosztują i czy są obowiązkowe?

Zapowiedzi przedślubne – na czym polegają, ile kosztują i czy są obowiązkowe?

przez Administrator
Zapowiedzi przedślubne - na czym polegają, ile kosztują i czy są obowiązkowe?

Na czym polegają zapowiedzi przedślubne?

Wiele par marzy o wzięciu ślubu kościelnego. Zanim jednak staną na ślubnym kobiercu, niezbędne jest spełnienie szeregu wymogów, które umożliwią im zawarcie małżeństwa w kościele. Jednym z nich jest wniesienie opłaty za wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, które muszą odbyć się zarówno w parafii panny młodej, jak i pana młodego. Ile więc to kosztuje? Na czym dokładniej polegają zapowiedzi przedślubne i czy są obowiązkowe? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Zapowiedzi przedślubne – co to jest?
2. Gdzie załatwić zapowiedzi przedślubne?
3. Czy zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe?
4. Kiedy należy wygłosić zapowiedzi przedślubne?
5. Cena zapowiedzi przedślubnych
6. Po co są zapowiedzi przedślubne?
7. Ile są ważne zapowiedzi przedślubne?


Zapowiedzi przedślubne – co to jest?

Przed przystąpieniem do ślubu kościelnego niezbędne jest spełnienie kilku wymogów związanych z wiarą chrześcijańską. Chodzi tutaj między innymi o ukończenie nauk przedmałżeńskich, sporządzenie protokołu przedślubnego, udanie się do spowiedzi przedślubnej oraz wniesienie opłaty za wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych. Ten ostatni warunek to publiczne ogłoszenie przez proboszcza danej parafii faktu, że jej członkowie mają zamiar wziąć ślub. Jest to jeden z tych elementów, który poprzedza ceremonię ślubu i każde przyszłe małżeństwo musi zadbać o to, aby takie zapowiedzi odbyły się zarówno w parafii panny młodej, jak i pana młodego. Takie zapowiedzi mogą przybierać dwie formy:

  • mogą być wygłoszone ustnie, podczas dni świątecznych, minimum dwukrotnie,
  • mogą być wywieszone na kartce, która powinna znaleźć się na tablicy ogłoszeń w parafii,
  • informacja na stronie internetowej parafii.

W przypadku drugiej formy i trzeciej formy, najczęściej dopuszcza się je w większych miastach, w których odbywa się więcej ceremonii.

Gdzie załatwić zapowiedzi przedślubne?

Zapowiedzi przedślubne powinny odbyć się zarówno w parafii panny młodej, jak i pana młodego. Wygląda to dokładniej tak, że po sporządzeniu protokołu przedślubnego, proboszcz daje narzeczonym kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, które należy dostarczyć do kancelarii swojej parafii, a następnie po wygłoszeniu takowych zapowiedzi odebrać z niej zaświadczenie to potwierdzające. Tutaj należy też dodać, że jeżeli ślub odbywa się w parafii panny młodej, to narzeczony musi dostarczyć zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi ze swojej kancelarii, a jeżeli ceremonia będzie miała miejsce w parafii pana młodego, to kobieta będzie musiała dostarczyć zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy ślub będzie odbywał się poza parafiami przyszłych małżonków. Wtedy oboje muszą dostarczyć zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych do parafii, w której odbędzie się ceremonia.

Czy zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe?

Podczas organizacji ślubu kościelnego trzeba pamiętać o przypilnowaniu wszystkich formalności i terminów. Jednym z nich jest wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, które są obowiązkowe. Tradycja ta jest praktykowana od lat, a jej celem jest poinformowanie lokalnej społeczności o zamiarach zamążpójścia jednego z jej mieszkańców. Takie zapowiedzi mają też zapobiegać ślubom, które byłyby zawarte bezprawnie ze względu na utajnienie ważnych informacji. Jest to więc istotny element ślubu kościelnego, który ma swoje miejsce w prawie kanonicznym.

Kiedy należy wygłosić zapowiedzi przedślubne?

Na szczęście z wygłoszeniem zapowiedzi przedślubnych nie trzeba się spieszyć. Po spisaniu protokołu przedślubnego na kilka miesięcy przed ślubem ksiądz daje parze młodej kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, które należy dostarczyć do swojej parafii, a w niej uiścić opłatę za ich wygłoszenie. Można więc zrobić to zarówno kilka miesięcy, jak i kilka tygodni przed ślubem. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że zapowiedzi ustne muszą zostać wygłoszone minimum podczas dwóch dni świątecznych, co oznacza że potrzeba na to co najmniej dwóch niedziel, a więc i dwóch tygodni. Ponadto, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych będzie ważne jedynie 6 miesięcy, dlatego nie powinno się przekroczyć tego terminu.

Cena zapowiedzi przedślubnych

Opłata za wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych nie jest obowiązkowa. Oznacza to, że spełnienie tego niezbędnego do wzięcia ślubu kościelnego warunku nie wiąże się z kolejnymi kosztami organizacji całej ceremonii. Mimo to, część księży liczy na zapłatę, dlatego wiele par decyduje się na uiszczenie takiej płatności, najczęściej wpłacając od 50 do 200 zł, w zależności od regionu oraz decyzji proboszcza danej parafii. Tutaj warto też wiedzieć, że w każdej parafii płaci się osobno, więc w przypadku wygłoszenia zapowiedzi w dwóch różnych parafiach, prawdopodobnie w obu trzeba będzie uiścić opłatę.

Po co są zapowiedzi przedślubne?

W dzisiejszych czasach zapowiedzi przedślubne są tylko warunkiem niezbędnym do wzięcia ślubu kościelnego. Dawniej miały jednak większe znaczenie i były wygłaszane po to, aby:

  • zapobiec ślubom zawieranym w tajemnicy,
  • zapobiec ślubom zawieranym bez wiedzy rodziny,
  • sprawdzić czy nic nie stoi na przeszkodzie do zawarcia małżeństwa,
  • poinformować lokalną społeczność o zbliżającej się uroczystości.

Ile są ważne zapowiedzi przedślubne?

Po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych w danej parafii można odebrać stosowne zaświadczenie, które będzie ważne przez kolejne 6 miesięcy. Najlepiej więc zająć się tą sprawą nie wcześniej niż 2-3 miesiące przed ceremonią, aby nie dopuścić do upłynięcia terminu. Jeżeli jednak minęło 6 miesięcy, a do ślubu wciąż nie doszło, zapowiedzi przedślubne należy wygłosić raz jeszcze.

Sprawdź też

Dodaj

* Zgadzam się na przetwarzanie przez właściciela serwisu, moich danych osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w naszej polityce prywatności..