Świadek i świadkowa na ślubie – jakie wymagania muszą spełnić?
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Przyszykowanie takiej ceremonii wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, dlatego często w jej organizacji pomagają najbliższe osoby. Jedną z kluczowych ról pełnią tutaj świadkowie, których zadaniem jest wsparcie przyszłych małżonków oraz pomoc w przygotowaniu uroczystości. Kto więc może nim zostać? Jakie dokładniej zadania należą do świadka na ślubie i weselu? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Kto może zostać świadkiem na ślubie?
2. Czy świadkowie na ślubie mogą być tej samej płci?
3. Co robi świadkowa na ślubie?
4. Co robi świadek na ślubie?
5. Zadania świadków na ślubie
6. Rola świadków podczas wesela
7. Jak powinien wyglądać ubiór świadkowej na ślubie?
8. Jak powinien wyglądać ubiór świadka na ślubie?
Kto może zostać świadkiem na ślubie?
Przed wybraniem osób, które zostaną świadkami połączenia węzłem małżeńskim obojgu zakochanych, warto dowiedzieć się, kto takim świadkiem może zostać. I tutaj już na początku wyjaśniamy, że zarówno w przypadku ślubu kościelnego, jak i cywilnego, wymogiem jest tylko i wyłącznie bycie osobą pełnoletnią. Oznacza to, że jedyną przeszkodą do zostania świadkiem na ślubie jest brak ukończenia 18 roku życia. Wobec tego, nawet w przypadku ceremonii odbywającej się w kościele, żaden ze świadków nie musi być osobą wierzącą. Bardzo ważne jednak jest, aby podczas uroczystości świadkowie mieli ze sobą ważny dowód lub paszport, ponieważ będą musieli podpisać się na protokole.
Czy świadkowie na ślubie mogą być tej samej płci?
Na pierwszym planie panna młoda i pan młody, a tuż obok nich świadkowa i świadek. Tak właśnie większość z nas wyobraża sobie ślub. Mimo to, nic nie stoi na przeszkodzie, aby świadkowie byli tej samej płci. Jak bowiem wspomnieliśmy, jedynym wymogiem do zostania świadkiem jest pełnoletność. Oznacza to, że jeżeli z powodów rodzinnych lub własnych przekonań zdecydujemy, że chcemy aby podczas ślubu towarzyszyły nam dwie świadkowe lub dwóch świadków, to jak najbardziej jest to możliwe i nikt nie powinien się temu sprzeciwiać.
Co robi świadkowa na ślubie?
Rola świadkowej na ślubie wiąże się z kilkoma obowiązkami, które dotyczą nie tylko samej ceremonii, ale również przygotowań do niej. To właśnie świadkowa zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego, a dodatkowo powinna wspierać pannę młodą podczas szykowania się do nadchodzącej uroczystości. Jej obowiązkiem jest też zabranie na nią rzeczy, które mogą się przydać, takich jak kosmetyki, artykuły higieniczne, zapasowe rajstopy, plastry na odciski, igłę, nitkę oraz wsuwki do włosów. Dzięki temu będzie mogła służyć pannie młodej w kryzysowych sytuacjach.
Co robi świadek na ślubie?
Rola świadka na ślubie wygląda nieco inaczej niż świadkowej. Oczywiście, tutaj podobnie jego obowiązkiem jest organizacja wieczoru kawalerskiego, tak jak świadkowa organizuje panieński, jednak najważniejszym zadaniem jest pomoc podczas trwania wesela, a szczególnie troska o to, czy gościom niczego nie brakuje. Ponadto, świadek powinien zadbać o wygląd pana młodego. I mimo, że jest to znacznie prostsze zadanie, niż w przypadku panny młodej, to chodzi tu bardziej o symbolikę i wsparcie duchowe pana młodego, aniżeli realną pomoc.
Zadania świadków na ślubie
Czas ślubu i wesela to ogromny stres dla przyszłych małżonków, dlatego bardzo ważnym zadaniem świadkowej i świadka jest podtrzymywanie ich na duchu. To właśnie ich obowiązkiem jest towarzyszenie parze młodej w tym pełnym emocji dniu, często nie tylko pozytywnych. Wiele par boryka się bowiem z obawą, lękiem, a czasem i paniką, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, a zatem ważne jest, aby był ktoś blisko nich, kto będzie służył wsparciem w trudnych momentach, zwłaszcza gdy wydarzy się coś niespodziewanego.
Rola świadków podczas wesela
Świadkowie pełnią bardzo ważną rolę również podczas wesela, kiedy to powinni pomóc w sprawnym przebiegu całej uroczystości. Tradycyjne wesele rozpoczyna się od wręczenia parze młodej prezentów i w tym momencie zadaniem świadkowej i świadka jest odbieranie i pilnowanie kwiatów, kopert oraz innych podarunków. Oczywiście bardzo często ma to charakter wyłącznie symboliczny, jednak obecność i wsparcie świadków są w tym wypadku nieocenione. Ponadto, świadek jako pomocnik pana młodego powinien pomagać w koordynacji całego dnia, począwszy od przygotowań aż po zabawę weselną, natomiast świadkowa powinna dbać o wygląd panny młodej oraz o to, aby jej niczego nie zabrakło.
Jak powinien wyglądać ubiór świadkowej na ślubie?
Podczas ślubu i wesela najważniejszą rolę pełni para młoda. Należy więc pamiętać, że ubiór świadkowej i świadka nie powinien przyćmić ich strojów i dotyczy to szczególnie świadkowej. Oczywiście pomocnicy świeżo upieczonych małżonków nie muszą do siebie stylistycznie pasować, ale najlepiej ustalić to wspólnie z parą małżeńską, ponieważ niektórzy życzą sobie dobrania stroju świadków do własnych kreacji. Biorąc to pod uwagę, sukienka na ślub dla świadkowej powinna być elegancka, ale niezbyt nachalna. Jeżeli preferuje luźniejszy styl, dobrze, aby na czas ceremonii zadbała o szykowną sukienkę, a w późniejszym czasie przebrała się w to, co bardziej jej odpowiada. W tym wypadku powinno się unikać koloru czarnego i białego, o ile nie poprosiła o to panna młoda.
Jak powinien wyglądać ubiór świadka na ślubie?
Wybór kreacji świadka na ślub jest znacznie prostszy w porównaniu do świadkowej. Tutaj podobnie jego strój nie powinien przyćmić pary młodej, tak więc najlepiej postawić na szykowny i gustowny garnitur, który nie będzie zanadto rzucał się w oczy. W tym wypadku nie ma większych ograniczeń, jeżeli chodzi o krój i dodatki, ale warto wybrać inny ubiór niż pan młody, o ile nie poprosił o ubranie podobnej stylizacji. Przykładowo, gdy przyszły małżonek postawił na czarny smoking, świadek powinien wybrać klasyczny garnitur w ciemnej kolorystyce.