Strona główna » Jak przechowywać suknię ślubną?

Jak przechowywać suknię ślubną?

przez Administrator
Jak przechowywać suknię ślubną?

Jak przechowywać suknię ślubną przed i po ślubie?

Suknia ślubna to jeden z najważniejszych elementów każdej ceremonii ślubnej, na którym będzie skupiona uwaga wszystkich przybyłych gości. To dlatego tak ważne jest, aby była dopasowana do panny młodej, a przed i po uroczystości odpowiednio przechowywana w celu utrzymania jej w jak najlepszym stanie. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie kilku podstawowych zasad, dzięki którym wybrana kreacja zachowa swój wyjątkowy wygląd. Jak zatem przechowywać suknię ślubną? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. W czym przechowywać suknię ślubną?
2. Czy można przechowywać suknię ślubną w pudełku?
3. Gdzie przechowywać suknię ślubną?
4. Prawidłowe przechowywanie sukni ślubnej – praktyczne wskazówki


W czym przechowywać suknię ślubną?

Aby utrzymać suknię ślubną w jak najlepszym stanie, podstawą jest przechowywanie jej w specjalnym pokrowcu, który będzie chronił ją przed kurzem, zabrudzeniami i światłem. Bardzo ważne jest więc wybranie futerału o odpowiednim rozmiarze i grubości, najlepiej zwężającego się ku dołowi, który nie będzie przepuszczał promieni słonecznych. To dlatego, że biały materiał wystawiony na ich działanie może znacząco zmienić swój odcień. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości i do przechowywania sukni ślubnej wybierzemy foliowy, przezroczysty pokrowiec, należy wtedy dopilnować, aby kreacja wisiała w zaciemnionym miejscu i nie była narażona na oddziaływanie promieni słonecznych. Do tego trzeba pamiętać o tym, że plastikowe futerały nie przepuszczają powietrza, przez co materiał może się dusić i być przez to narażony na wilgoć. Aby tego uniknąć, lepszym wyborem będzie zatem pokrowiec wykonany z muślinu lub mikrofibry, a także niefarbowany papier.

Czy można przechowywać suknię ślubną w pudełku?/h2>

Przechowywanie sukni ślubnej w pudełku może być świetną alternatywą dla trzymania jej w pokrowcu. Takie opakowania dostępne w salonach sukien ślubnych wyglądają niezwykle elegancko i zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed kurzem, zabrudzeniami i światłem słonecznym. Jak więc umieścić wybraną kreację w pudełku, tak aby pozostała w jak najlepszym stanie? Już podpowiadamy!

 • Rozkładamy na płaskiej wyprane prześcieradło, które będzie dodatkowym zabezpieczeniem sukni ślubnej.
 • Delikatnie składamy suknię, unikając zagięć, a każde złożenie przekładamy białą bibułką do pakowania.
 • Suknię umieszczamy w prześcieradle i wkładamy do kartonu.
 • Pudełko na przechowywanie sukni ślubnej szczelnie zamykamy i wkładamy do bezpiecznego miejsca.

Gdzie przechowywać suknię ślubną?

Miejsce przechowywania sukni ślubnej jest również ważne, co pokrowiec, w którym ją umieścimy. Trzeba więc pamiętać, że wilgoć zbierająca się w powietrzu może powodować nieodwracalne uszkodzenia materiału, dlatego tak ważne jest, aby przechowywać ją w suchym miejscu bez dostępu światła słonecznego. Oznacza to, że nie powinno się trzymać sukni ślubnej na strychu, w piwnicy, a nawet w szafie znajdującej się blisko kuchni lub łazienki, gdzie również panuje większa wilgotność. Wobec tego, najlepszym sposobem na przechowywanie wybranej kreacji będzie zawieszenie jej na wieszaku w garderobie lub schowanie do wspomnianego pudełka na suknię ślubną. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że powieszenie jej jest dobrym rozwiązaniem jedynie w momencie, gdy chcemy przechowywać ją krótki czas, ponieważ w dłuższej perspektywie pozycja wisząca może przyczynić się do tego, że straci ona swój pierwotny kształt. Warto również zwrócić szczególną uwagę na gorset, który źle przechowywany może ulec zniekształceniom, dlatego powinno się umieścić w nim specjalny wypełniacz, który będzie go podtrzymywał.

Prawidłowe przechowywanie sukni ślubnej – praktyczne wskazówki

Prawidłowe przechowywanie sukni ślubnej może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą utrzymać ją w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Sprawdźcie więc jak prawidłowo przechowywać suknię ślubną!

 1. Przed schowaniem sukni ślubnej warto oddać ją do pralni, aby odświeżyć materiał, a jeżeli są na niej jakieś uszkodzenia, dobrym pomysłem będzie zlecenie ich naprawy krawcowej.
 2. Suknię powinno się przechowywać w dużym, ciemnym pokrowcu wykonanym z oddychającego materiału, takiego jak muślin lub mikrofibra. Alternatywą dla tego rozwiązania jest pudełko na suknię ślubną, które podtrzyma jej odpowiedni kształt oraz zapobiegnie zakurzeniu i zabrudzeniom.
 3. Najlepszym miejscem do przechowywania sukni ślubnej jest garderoba, do której nie dociera światło słoneczne i jest ulokowana z dala od łazienki i kuchni.
 4. Jeżeli przechowujemy suknię ślubną w pudełku, bardzo dobrym pomysłem jest to, aby co kilka miesięcy wietrzyć ją i składać w inny sposób, zanim ponownie schowa się, dzięki czemu materiał nie będzie ulegał zniekształceniom.
 5. Nie powinno się przechowywać sukni ślubnej w plastikowym pokrowcu oraz worku, ponieważ wykonane z niego futerały nie przepuszczają powietrza, w wyniku czego w środku może panować wilgoć mająca negatywny wpływ na delikatne tkaniny.
 6. Przed przymierzaniem sukni ślubnej warto dokładnie umyć ręce i zmyć makijaż, aby zapobiec ewentualnym zabrudzeniom.
 7. Sukni ślubnej nie powinno się trzymać zbyt długo na wieszaku, ponieważ w dłuższej perspektywie pozycja wisząca może przyczynić się do tego, że straci ona swój pierwotny kształt.

Stosując się do tych zasad będziemy mieli pewność, że suknia ślubna będzie wyglądać pięknie przez długie lata, dzięki czemu z powodzeniem będzie można ją sprzedać lub przekazać bliskiej osobie.

Sprawdź też

Dodaj

* Zgadzam się na przetwarzanie przez właściciela serwisu, moich danych osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w naszej polityce prywatności..